باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟

امروزه در صنعت باتری سازی دو نوع باتری اتمی و اسیدی تولید می شود که دانستن تفاوت های بین این باتری ها و مزایا و معایب هرکدام از آنها از جمله اطلاعات کاربردی برای هر کاربری است.

باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟

باتری اتمی

تفاوت عمده ای که در باتری اتمی و اسیدی وجود دارد در جنس صفحات آنهاست. برخی اصطلاحا باتری های اتمی را به اشتباه باتری خشک می نامند و داخل این نوع از باتری نیز اسید یا الکترولیت وجود دارد ولی به دلیل جنس بدنه و صفحات داخل این باتری نیازی به بررسی سطح اسیدی ندارند و به همین خاطر است که باتری های اتمی را بدون نیاز به مراقبت می نامند. یکی از جدیدترین نوع این باتری ها سیلد کلسیم و سیلد سیلور کلسیم هستند. باتری هایی که بر روی آنها Calcium MF نوشته شده باشد از نوع باتری های اتمی اند.

برای اطلاع از شارژ و دشارژ شدن باتری های اتمی کافی ست بررسی چشمی روی باتری انجام دهید. رنگ سبز نشانه شارژ بودن باتری، رنگ مشکی نشانه ضعیف بودن باتری و رنگ سفید تخلیه شدن باتری را نشان می دهد.

باتری اسیدی

باتری های اسیدی دارای شش خانه هستند که روی هر خانه یک درب باتری به شکل پیچ مانندی وجود دارد. که هر ۳ ماه یک بار باید درب آنها باز شده و سطح اسید و الکترولیت آن بررسی شود. در قسمت کناری باتری دو خط موازی وجود دارد که بر قسمت بالایی آن Ma و بر روی قسمت پائینی Min نوشته شده است که باید به این موضوع توجه داشته باشیم که سطح اسید آن به طور دقیق در وسط این دو خط قرار بگیرد.

باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟

باتری اتمی دارای اسید بوده و سطح اسیدی آن به دلیل نوع صفحات کم نمی شود و باتری اتمی خشک و خالی از اسید نیست. البته باتری بدون اسید هم وجود دارد ولی قیمت بسیار بالایی داشته و در بازار باتری هم امکان یافتن آن بسیار کم است.

در واقع باتری های اسیدی دارای قیمت ارزان تر و طول عمر کمتری هستند و به نگه داری بیشتری نیز احتیاج دارند و به تدریج ضعیف می شوند.  ولی باتری های اتمی قیمت گران تری نسبت به باتری های اسیدی دارند و نگه داری کمتری هم می خواهند ولی بروز این مشکل که به طور ناگهانی از کار بیفتند وجود دارد.

مزایای باتری های اتمی

باتری اتمی نسبت به باتری اسیدی آلودگی کمتری دارد و به دلیل اینکه باتری اتمی درب باتری ندارد و سطح آن کاملا بسته است اسید و الکترولیت از درون آن خارج نمی شود و بنابراین باتری تمیز و بدون ریزش اسید باقی می ماند. با مقایسه باتری اتمی فرسوده با باتری اسیدی فرسوده متوجه میشویم که باتری فرسوده اتمی بسیار تمیز تر از باتری اسیدی است و باتری های اتمی دارای طول عمر بیشتر نسبت به باتری های اسیدی هستند.

آب مقطر در این نوع از باتری به کار نرفته است و امکان شارژ دوباره باتری وجود دارد. همچنین نیاز به تعمیرات و بازدید کمتری نسبت به باتری اسیدی دارد و نسبت به باتری های معمولی نیز قدرت استارت زدن بهتر و بالایی دارند. باتری های اتمی دارای مقاومت بالا در برابر شارژ بیش از حد و دشارژ شدن هستند. از تفاوت های عمده بین باتری اتمی و اسیدی، به جنس آلیاژ به کار رفته در آنها میتوان اشاره کرد؛ یعنی کلسیم و سیلور، که باعث افزایش طول عمر و قدرت استارت زدن بالا در این نوع از باتری ها شده است.

عمر باتری اتمی

باتری های اتمی از فرآیند رادیو اکتیو برای تولید انرژیی الکتریکی استفاده می کنند و به همین دلیل طول عمر زیادی نسبت به باتری اسیدی دارند و دارای طول عمر بین ۵ و ۱۰ سال هستند. اما این میزان طول عمر بستگی به نحوه استفاده از باتری دارد و قطعا در برابر شارژدهی بیش از حد و دشارژ کردن زیاد عمر کمتری پیدا می کند.

ساختار باتری اتمی

باتری اتمی که به نام های باتری هسته ایی و باتری تریتیوم نیز شناخته شده است، یک تولید کننده جریان الکتریکی بوده که انرژی حاصل از هسته مواد رادیو اکتیو را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. باتری های اتمی به دلیل عمر طولانی و تراکم بالای انرژی به عنوان یک منبع انرژی برای تجهیزاتی که نیاز به استفاده طولانی مدت دارند از جمله برای خودرو ها و فضا پیما استفاده می شود.
روش های تبدیل انرژی در این نوع باتری ها به دو صورت تبدیل حرارتی و غیرحرارتی است. در روش تبدیل حرارتی خروجی از تفاوت دمایی حاصل می شود و شامل جنراتور های ترموالکتریک و ترمیونیک می شود. تبدیل غیر حرارتی به جای استفاده از انرژی حرارتی از استخراج انرژی هسته برای چرخش الکترون و تولید انرژی استفاده می کند.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

بعد از خطاهای داوری سرنوشت‌ساز در لیگ برتر فوتبال انگلستان، جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *