باتری ژله‌ای چیست؟ روش شارژ و احیای آن

باتری ژله ای به باتری ای گفته میشود که با اضافه کردن ژل سیلیکا به‌ صورت ژل و حالت جامد تبدیل شده است به گونه ای که در صورت شکسته شدن این باتری ها، امکان ریخته‌شدن اسید آن وجود ندارد. باتری های ژله ای نسبت به باتری AGM یا باتری سیلد اسید تحمل دمایی بالاتری دارند و در شرایط محیطی گرم طول عمر بالاتری نسبت به باتری AGM دارند.

باتری ژله‌ای چیست

باتری ژله‌ای چیست؟

باتری‌های ژله‌ای قدرت زیادی دارند و برای مکان‌هایی که تهویه‌ی خوبی ندارند، مناسب هستند. برخی از افراد بر این تصور‌اند که باتری‌های ژله‌ای همان باتری‌های سیلد هستند اما این دو باتری باهم متفاوت‌اند. در این باتری‌ها صفحات کمتری وجود دارد ولی ضخامت آنها زیاد است. همچنین باتری‌های ژله‌ای به دلیل قدرت استارت زنی پایین که بین ۳۵ تا ۴۰ درصد کمتر از باتری‌های معمولی بوده، برای استفاده در خودروها مناسب نیستند؛ بلکه برای مکان هایی که نیاز به انرژیی زیاد و طولانی مدت دارند‌، مناسب‌اند.

روش کار کردن باتری‌های ژله‌ای

یک باتری ژله ای با شیر تنظیم شده است، باتری اسید سرب که در آن یک مقدار از پیش تعیین شده از الکترولیت، همراه با اسید سولفوریک با بخار سیلیکا ترکیب شده است. این واکنش شیمیایی باعث می شود که ژل متحرک این باتری‌ها به وجود بیاید. باتری های ژله ای بسیار قدرتمند و همه جانبه هستند. آنها در مکانهایی قرار دارند که در آن تهویه محدود است، به دلیل اینکه آنها تولید بسیار ضعیف (تقریبا صفر) گاز / فوم را دارند، اگر در مواردی که تهویه محدود است نصب شوند می توانید باتری ها را داخل خانه‌ی خودتان نصب کنید.
هنگام انتخاب شارژر برای این باتری‌ها، به ولتاژ پایین آن باید دقت ویژه نمایید چرا که تغییر در ولتاژ می تواند منجر به شکست و کاهش عملکرد شود. گاهی اوقات واژه GEL سلول به طور معمول به باطری های با مهر و موم شده، نگهداری آزاد و به عنوان تنظیم کننده بر روی کنترل کننده های شارژ اشاره می شود. در صورت استفاده از روش های دیگر شارژ مانند مبدل ها، باید تنظیم کننده های مناسب برای کنترل ولتاژ شارژ نگه داشته شوند. محدوده ولتاژ شارژ عمومی باتری ۱۴٫ ۰ ولت به ۱۴٫۲ ولت و محدوده ولتاژ شناور ۱۳٫۱ ولت تا ۱۳٫۳ ولت است.

مزایای استفاده از باتری ژله‌ای

به دلایل زیر باتری های ژله‌ای برای سیستم های خورشیدی محبوب هستند زیرا برای برنامه های کاربردی با چرخه عمیق مناسب هستند و عمر آنها در محدوده ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ چرخه است.
• تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیاز دارند
• احتمال نشت اسید در انها بسیار کم است
• سبک تر از باتری های معمولی می باشند
• می توان از آنها در هوای سرد استفاده کرد

بیشتر افراد باتری های AGM را با باتری های GEL اشتباه می‌گیرند؛ زیرا امروزه باتری های AGM از نظر ظاهری شباهت های زیادی با باتری های ژل دارند. هر دو این مدل از باتری‌ها نوترکیب هستند، به این معنی که اکسیژن تولید شده در صفحه مثبت توسط صفحه منفی جذب می شود. در حال حاضر به جای تولید هیدروژن، صفحه منفی آب تولید می کند، بنابراین محتوای آب در باتری را حفظ می کند.
به همین دلیل است که باتری های AGM و ژل تنظیم شده اند، مهر و موم شده، ضد سرقت، تعمیر و نگهداری رایگان، مقاومت در برابر ارتعاش و می تواند در هر موقعیت نصب شده است.
تفاوت قابل ملاحظه ای بین این دو، الکترولیت است. الکترولیتی که در باتری های ژل مورد استفاده قرار می گیرد نگاه ژله ای دارد در حالیکه باتری های AGM الکترولیتی در جداره های شیشه ای جذب شده اند. با توجه به خواص الکترولیتی که در باتری های ژل استفاده می شود، باتری به سرعت در دمای کمتر از ۳۲ درجه فارغ می شود، در حالی که باتری AGM در دمای پایین کار می کند.
در نهایت، باتری های ژل برای تخلیه عمیق مناسب هستند زیرا آنها اسید بیشتری دارند، و در مقایسه با باتری های AGM، صفحات را بهتر محافظت می کنند. AGM سازگار تر است در حالیکه جریان بالا مورد نیاز است.

معایب استفاده از باتری ژله‌ای

• نسبت به سایر انواع باتری سیلد اسید گران تر هستند
• نرخ شارژ و ولتاژ پایین تری نسبت به باتری های معمولی دارند

باتری ژله‌ای چیست

کاربرد باتری ژله‌ای

از این باتری ها در شرایط سیکلی حاد متغیر استفاده می شود و در برخی موارد نیز در باتری های راه انداز سایر سیستم‌ها استفاده می شود. به طور مثال می توان از موتور سیکلت ها و جرثقیل های بالا برنده اسم برد که باتری های آنها نیازمند قدرت استار زنی بالا نیست. از این نوع باتری ها همچنین جهت انتقال انرژی به واحدهای راه انداز کوچک تامین انرژی جهت راه اندازی و نصب سیگنال ها، روشنایی ساختمان سازی، قایق ها و سایر تجهیزات فرعی استفاده می شود.
دیگر موارد استفاده از این باتری ها هم می توان از آنها در جرثقیل های بالابرنده، صنایع قایق سازی، روشن سازی ساختمان ها، جاروبرقی ها، ویلچرهای برقی برای معلولین و غیره نام برد.

محتویات باتری ژله‌ای

به دلیل دارا بودن آنتیموان با محلول الکترولیت مقاومت مناسبی در برابر بارهای سیکلی دارند. در این نوع باتری ها اسید محلول در ژل مانند چند جزءی نگهداری می شود و نوعی واکنش شیمیایی از تولید گاز جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش مصرف آب می شود. درپوش های باتری دارای شیر اطمینان بوده به طوری که فشار به وجود آمده بیش از حد را آزاد می کند. میزان دشارژ خود به خودی باتری های دارای الکترولیت ژلی ۰۳% درماه و در درجه حرارت ۲۰ درجه سانتی گراد است. به همین دلیل این باتری ها بدون نیاز به نگهداری هستند. وجود صفحات کوتاه و ضخیم و الکترولیت ژلی باعث به وجود آمدن مقاومت زیادی در برابر بارهای سیکلی می گردد. به منظور فراهم آوردن ظرفیت قدرتی بالا، از لایه های فایبرگلاس نیز استفاده می شود که در نتیجه باعث تکمیل شدن ۵۰۰ تا ۷۰۰ سیکل در هنگام دشارژ شدن ۶۰ درصدی باتری خواهد شد.

از آنجایی که صفحات این نوع باتری به طور کامل و محکم در محلول الکترولیت ژلی قرار گرفته اند و همچنین لایه های فایبرگلاس نیز تقویت بیشتری را بوجود می آورند، باتری دارای مقاومت فوق العاده ای در برابر ارتعاش است. این نوع باتری همچنین دارای عایق بندی مناسب و محکم و ۱۰۰% Spill Proof است به طوری که با واژگون کردن کامل آن به هیچ وجه نشتی بوجود نمی آید.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره باتری لپ‌تاپ

درباره باتری لپ‌تاپ چه می‌دانید؟

اگر مدت زمان زیادی است که از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید، حتماً با باتری آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *