با باتری بادکرده گوشی چه کنیم؟

باتری، قلب تپنده هر دستگاه الکترونیکی و دیجیتالی است که برای تامین انرژی خود توانایی اتصال مستقیم به برق از طریق کابل را ندارد. باتری‌ در انواع، مدل‌ها و طرح‌های متنوع از جمله باتری کتابی، قلمی و شارژی به منظور کاربردهای‌ مختلف تولید می‌شود. گفتنی است باتری هم همانند هر ابزار و وسیله دیگری نیاز به مراقبت و توجه به نحوه نگهداری دارد وگرنه از عمر مفید و عملکرد مناسب آن کاسته می‌شود. اگر از دلایل بادکردن باتری و نحوه برخورد با باتری بادکرده و چگونگی بادکردن باتری اطلاعی ندارید، در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی مختصری در این رابطه بپردازیم.

با باتری بادکرده گوشی چه کنیم؟

علت باد کردن باتری چیست؟

دلایل زیادی می‌تواند باعث باد کردن باتری گوشی شود که در صورت دانستن آن‌ دلایل می‌توان از بروز یکسری از آنها جلوگیری کرد و با مراقبت بیشتر و حتی دانستن روش‌های کالیبره کردن باتری گوشی موبایل طول عمر باتری را نیز افزایش داد. به طور کلی علت باد کردن باتری می‌تواند در اثر دلایل مهم زیر باشد:

با باتری بادکرده گوشی چه کنیم؟

 • نقص های تولیدی چه در گوشی موبایل و چه در باتری باشد؛ از جمله این نقص‌ها می‌توان به ایراد در بخش IC شارژر گوشی اشاره کرد که در صورت خرابی، باعث وارد شدن آسیب به باتری موبایل می‌شود.
 • نزدیک شدن به اتمام عمر باتری؛ گاهی اوقات با نزدیک شدن به پایان عمر باتری و قرار گرفتن در شرایط نامساعد باتری دچار بادکردگی می‌شود.
 • استفاده نادرست از باتری‌ها؛ این بخش عمده دلایل بادکردگی باتری موبایل را شامل می‌شود. استفاده نامناسب از باتری خود شامل مواردی همچون دلایل زیر می‌شود:
  ۱٫ استفاده از شارژهای تقلبی و یا حتی شارژر گوشی‌های دیگر؛ به دلیل تفاوت ولتاژ و آمپر گوشی‌های مختلف در دراز مدت باعث کاهش عمر باتری موبایل می‌شود.
  ۲٫ داغ شدن باتری در اثر شارژ بیش از حد باتری و یا قرار گرفتن گوشی در معرض تابش مستقیم خورشید نیز از جمله عوامل دیگر است.
  ۳٫ داخل شارژ گذاشتن گوشی در طول شب نیز می‌تواند باعث بروز مشکل در باتری شود. چرا که پس از فول شارژ شدن باتری، اگر همچنان باتری به برق متصل باشد عنصر فلز لییتوم که بر روی آند قرار دارد، دایما در واکنش شرکت می‌کند و طی این واکنش گرما تولید می‌شود و گازهای خروجی متساعد شده در نهایت باعث باد کردن باتری می‌شوند. از آن جایی هم که اجزای باتری در یک فضای محبوس قرار دارند، هنگامی که گازهای مذکور آزاد میشوند درون فضای باتری محبوس شده که سبب باد کردن باتری میشوند.
  ۴٫ هنگامی که باتری در طول روز مکررا به شارژر متصل شود و قبل از تکمیل شدن شارژ جدا شود نیز می‌تواند عاملی بر این مشکل باشد.
  ۵٫ استفاده همزمان از باتری در هنگام شارژ شدن برای امور دیگری همچون مکالمه یا بازی نیز می‌تواند موجب گرم شدن بیش از حد باتری و بادگردگی و حتی انفجار آن شود.
  ۶٫ از نگهداری باتری و گوشی در جای گرم و مرطوب و یا مجاورت حرارت (جلوی تابش مستقیم آفتاب و یا روی داشبورد ماشین) خودداری نمایید و در صورت داغ شدن آن، برای دقایقی در یخچال و یا جایی خنک قرار دهید.
  ۷٫ همچنین استفاده زیاد از پاوربانک و یا فندکی به جای شارژر خود گوشی نیز می‌تواند موجب فشار به باتری موبایل شود.

با باتری بادکرده گوشی چه کنیم؟

با باتری بادکرده گوشی چه کنیم؟

باتری بادکرده مخزنی پر از گازهای سمی از جمله مونوکسید کربن است. از این رو باتری بادکرده بسیار خطرناک و مستعد انفجار و آزاد کردن گازهای سمی محبوس درون خود است. بنابراین اگر باتری گوشی موبایل یا تبلت شما از هر برند و مدلی همچون باتری گوشی سامسونگ که باشد، اگر دچار بادکردگی شد با احتیاط کامل از جایگاه خود خارج کرده و در جای خنک و امن نگه دارید تا به زباله های بازیافتی یا ویژه منتقل نمایید و از برخورد هر گونه شیء و وسیله نوک تیز به باتری باد کرده خودداری کنید. اگر هم خودتان قادر به تعویض باتری دستگاهتان نیستید در اولین فرصت دستگاهتان را به نمایندگی های مجاز ببرید.
دقت کنید از سوراخ کردن و فشردن باتری باد کرده به منظور خارج کردن گازهای داخل آن، اجتناب نمایید. همچنین از رها کردن باتری باد کرده در دسترس دیگران بشدت اجتناب کنید.

تعویض باتری بادکرده

شما می‌توانید با خیال راحت باتری خود را از فروشگاه گوشی جانبی خریداری کنید و از گارانتی نیتا بهره‌مند گردید. این گارانتی تا یک سال علاوه بر تضمین کیفیت باتری، بادکردگی آن را نیز ضمانت می‌کند.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره باتری پاوربانک

درباره باتری پاوربانک بیشتر بدانیم!

نیاز افراد به دستگاه‌های دیجیتال روز به روز بیشتر می‌شود. این مصرف مداوم، کاربران را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *