تاثیر تکنولوژی بر زندگی انسان ‌ها

تکنولوژی چیست ؟ تکنولوژی از دو واژه یونانی Techne به معنای هنر و Logia به معنای علم و دانش تشکیل شده است. سازمان ملل متحد اما این واژه را اینگونه معنا کرده است: « مجموعه‌ای از اطلاعات، مهارت‌ها، روش‌ها و ابزارهای لازم برای ساختن محصولات مورد نیاز و کاربرد آنها و یا تامین خدمات مفید و مورد نیاز.»
همانطور که از تعریف فوق برمی‌آید، تکنولوژی ابزارها و یا خدماتی را به بشر ارائه می‌کند که قطعا در زندگی انسان تاثیرگذار خواهد بود. در این مقاله سعی داریم این تاثیرات را از وجوه مختلف بررسی کنیم.

تاثیر تکنولوژی بر زندگی انسان ‌ها

تاثیرات تکنولوژی بر فرد

تاثیرات مثبت:

– باتوجه به حجم داده‌هایی که روزانه از طریق تکنولوژی دریافت می‌کنیم، جرقه‌هایی در ذهن ما شکل می‌گیرد که می‌تواند منجر به ایده‌های نو شود.

– یکی از کاربردهای آن اطلاع‌رسانیست. افزایش اطلاع‌رسانی منجر به بالا رفتن آگاهی و در پی آن افزایش ذکاوت افراد می‌شود.

– تکنولوژی باعث افزایش هوش سمعی بصری نیز می‌شود. درواقع کمک می‌کند تا مهارت‌های دیداری و شنیداری و در نتیجه دقت افراد افزایش پیدا کند.

– تکنولوژی در فرد انگیزه ایجاد می‌کند. این ویژگی در آموزش بسیار حائز اهمیت است و به افزایش یادگیری کمک می‌کند.

– ایجاد احساس آرامش، اعتماد و امنیت از جمله تاثیرات تکنولوژی بر فرد است که در زندگی شلوغ امروزه یک مزیت به شمار می‌آید.

تاثیرات منفی:

– ابزارهای وابسته به تکنولوژی، کمی زمان لازم دارند تا به اصطلاح بالا بیایند و آماده به کار شوند. سپری کردن این زمان برای بسیاری از افراد معمولا ناخوشایند است و در آنها احساس خشم و ناراحتی ایجاد می‌کند. این ویژگی باعث کاهش آستانه صبر در برخی افراد می‌شود.

– استفاده مداوم از تکنولوژی باعث می‌شود تا افراد به مرور، قدرت تمرکز و حافظه‌شان تضعیف شود. مثلا استفاده بیش از حد از GPS باعث ابتلا به آلزایمر در سنین پایین‌تر می‌شود.

– از آنجاییکه احساسات در پیامک‌ها منتقل نمی‌شود، استفاده از آن می‌تواند باعث کاهش احساسات در ارتباطات شود و یا منجر به سوء تعبیرها شده که کاهش ارتباطات را در پی خواهد داشت.

– برخی سایت‌ها و رسانه‌ها برای بیشتر دیده شدن، اخبار دروغین منتشر می‌کنند. این اخبار می‌تواند باعث منحرف شدن اذهان عمومی و آسیب‌ به افراد شود.

– تکنولوژی منابع بسیاری را در اختیار افراد قرار می‌دهد که درنتیجه خلاقیت فردی کاهش پیدا می‌کند.

تاثیر تکنولوژی بر شرایط زیست در جامعه

تاثیرات مثبت:

– با رشد تکنولوژی، افراد بدون محدودیت زمانی و مکانی می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

– در صنایع و کسب و کارها باعث افزایش درآمد و سود، نیروی کار کمتر و سرعت بالاتر شده‌ است.

– رشد تکنولوژی باعث رونق کسب و کارها و پیشرفت شرایط اقتصادی شده است که درنتیجه درآمد اعضا نیز بیشتر شده است.

– فضاهای ابری بسیاری از اطلاعات را در خود ذخیره می‌کنند و هر زمان که نیازی به آنها داشته باشیم، در اختیار ما قرار می‌دهند. از این روی تکنولوژی باعث دستیابی سریع ما به اطلاعاتمان شده است.

تاثیرات منفی:

– از تاثیرات منفی می‌توان به معضل افزایش وزن اشاره کرد. در گذشته و پیش از دراختیار بودن تکنولوژی، بسیاری از کارها به صورت فیزیکی انجام می‌شد که به سلامتی افراد کمک می‌کرد.

– بسیاری از افراد زمان زیادی را صرف گشت‌زنی در اینترنت و استفاده از ابزارهای تکنولوژی می‌کنند. این افراد که اصطلاحا به تکنولوژی معتاد شده‌اند، روزانه زمان و انرژی بسیاری را هدر می‌دهد.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

آموزش رجیستری گوشی طرح اصلی نوکیا 2045 شرکت Odscn

آموزش رجیستری گوشی طرح اصلی نوکیا ۲۰۴۵ شرکت Odscn

رجیستری گوشی طرح نوکیا ۲۰۴۵ برای ثبت و رجیستری گوشی طرح اصلی Nokia 2045 بصورت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *