درمورد باتری خودرو بیشتر بدانید

وقتی صحبت ازباتری در سیستم الکتریکی ماشین می شود، دانش کافی داشتن به نوعی قدرت است. در واقع، باتری، قلب و روح ماشین سواری شماست و هر چه بیشتر در مورد باتری و سیستم الکتریکی ماشین بدانید، کمتر احتمال دارد که در شرایط بحرانی گیر بیفتید. در این مقاله، ما میخواهیم به شما کمک کنیم متوجه شوید که دقیقاً در باتری و سیستم الکتریکی خودروی شما چه می‌گذرد.

در مورد باتری خودرو

باتری خودرو چگونه کار می‌کند؟ 

احتمالا به این موضوع دقت کرده‌اید بدون باتری، ماشین شما روشن نمی شود و باتری خودرو میزان برق لازم برای تامین انرژی تمام اجزای الکتریکی خودرو را فراهم می کند. به طور متوسط، یک باتری ۳ تا ۵ سال دوام می آورد، اما عادات رانندگی و قرار گرفتن در معرض عوامل شدید همانند سرما و گرمای زیاد می‌تواند عمر باتری ماشین را کاهش دهد.

باتری ماشین از اجزای گوناگونی تشکیل شده است که به ترتیب؛ جعبه باتری، صفحات مثبت و منفی و عایق، ترمینال منفی و مثبت، هواکش درپوش، نشانگر وضعیت الکترولیت ، سطح الکترولیت و گوی سبز رنگ از جمله اجزای باتری ماشین هستند.

هنگامی که خودرو روشن است، باتری از طریق اضافه تولید دینام شارژ می‌شود و زمانیکه استارت زده می‌شود این شارژ برای تامین انرژی الکتریکی خودرو مصرف می‌شود و اصطلاحا باتری دشارژ می شود. در مقاله باتری چیست و تاریخچه آن نیز می‌توانید اطلاعات بیشتری در رابطه با باتری و انواع آن بدست آورید.

در مورد باتری خودرو ماشین

باهم نگاهی به نحوه عملکرد این جعبه کوچک قدرتمند بیندازیم:

باتری ماشین ممکن است کوچک باشد، اما قدرت آن بسیار زیاد است و بدون آن خودرو قادر به حرکت نیست. گفتنی است باتری‌ ماشین از نوع اسیدی است و در مقاله باتری اسیدی بهتر است یا اتمی، می‌توانید اطلاعات بیشتری در این رابطه بدست آورید. میتوان گفت باتری دارای دو عملکرد بسیار مهم است که به نقش آفرینی آن در ماشین منجر می‌شود. اولین مورد اینکه، رخ دادن یک واکنش شیمیایی درون باتری باعث حرکت ماشین می‌شود؛ باتری خودرو انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند تا نیروی لازم برای حرکت ماشین را تامین نماید و پس از آن ولتاژ را به استارت می رساند. دوم اینکه باتری باعث تثبیت جریان الکتریکی در خودرو می‌شود. به این معنا که باتری خودرو نه تنها انرژی مورد نیاز برای راه اندازی ماشین را تامین می‌کند، بلکه ولتاژ را نیز تثبیت نموده تا موتور ماشین کار کند.

در مورد باتری خودرو

آیا علائم هشدار دهنده ای وجود دارد که نشان دهد باتری خودرو نیاز به تعویض دارد؟

خوشبختانه، نشانه‌ها و علائم مختلفی وجود دارد که نشان می دهد باتری ماشین ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. با ما همراه باشید تا با آنها آشنا شوید:

  • میل لنگ موتور آهسته: در این حالت وقتی خودرو را روشن می‌کنید، میل لنگ موتور کند است و روشن شدن آن بیشتر از حد معمول طول می کشد و برای شروع کار صدایی همچون “rur rur rur” می‌دهد.
  • بررسی چراغ موتور: چراغ چک موتور گاهی اوقات زمانی که قدرت باتری ضعیف است ظاهر می شود. روشن شدن چراغ‌های نشانگر وضعیت سیستم، همانند چراغ‌های چک موتور و هشدار دما، ممکن است به این معنی باشد که باتری ماشین مشکلی دارد (همچنین می تواند به این معنی باشد که شما به خنک کننده بیشتری نیاز دارید).
  • سطح کم مایع باتری: معمولاً بخشی از بدنه باتری‌های خودرو نیمه شفاف است که براحتی بتوان سطح مایع باتری را چک کرد. به همین خاطر باید همیشه سطح مایع باتری ماشین را زیر نظر داشت تا از مشکلات جدی تر جلوگیری کرد.
  • سطح پایین سوخت: هنگامی که سطح سوخت زیر صفحات سربی در داخل باتری است، این نشانه‌ای است که زمان آزمایش باتری و سیستم شارژ فرا رسیده است. هنگامی که سطح مایع کاهش می یابد، معمولاً ناشی از شارژ بیش از حد باتری و تولید گرمای زیادی است.
  • قاب باتری متورم: اگر اینطور به نظر می‌رسد که بدنه باتری بزرگ شده است، این می‌تواند نشانه خراب شدن باتری باشد. گرمای زیاد می‌تواند یکی از عوامل این اتفاق و کاهش عمر باتری باشد.
  •  بوی بد تخم تخم مرغ گندیده: هنگامی که بوی تند تخم مرغ گندیده که بویی شبیه گوگرد است در اطراف باتری به مشام رسید، می‌تواند علت آن نشتی باتری باشد. این نشتی همچنین می‌تواند باعث خوردگی در اطراف پایه‌های باتری شود (محل اتصال کابل + و –).
  • سه سال بعلاوه عمر باتری یک تایمر قدیمی برای در نظر گرفتن عمر باتری خودرو: عمر متوسط باتری ماشین از ۳ تا ۵ سال متغیر است اما هنگامی که عمر باتری به مرز ۳ سال رسید، یعنی عمر باتری رو به اتمام است و باید این موضوع را در نظر داشت. البته گفتی است از ابتدای خرید باتری با بررسی‌های منظم و سرویس‌های بموقع می‌توان عمر آن را تا ۵ سال رساند. عادات رانندگی، آب و هوا و رسیدگی نکردن بموقع به وضعیت باتری و موتور، می تواند عمر واقعی باتری ماشین را به شدت کاهش دهد.
گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

بعد از خطاهای داوری سرنوشت‌ساز در لیگ برتر فوتبال انگلستان، جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *