در مورد باتری‌های لیتیوم پلیمری معایب و مزایایشان

تابحال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا گوشی موبایل شما همیشه قدرت و کارایی لازم را برای انجام برنامه‌هایتان با گوشی را دارد؟ شاید نه و تا کنون به این موضوع فکر نکرده باشید که تمام وسایل و تجهیزات برقی قابل حمل همانند گوشی موبایل، به یک باتری برای تامین انرژی خود نیاز دارند و برخی باتری‌ها طول عمر و عملکرد بیشتر و بهتری نسبت به سایرین دارند. باتری‌های گوشی‌های موبایل هم باید در کنار سبک بودن، از کیفیت خوب و قدرت نگهداری شارژ کافی برخوردار باشند، به همین خاطر از باتری‌های لیتیوم پلیمر و یا لیتیوم یون در این گوشی‌ها استفاده می‌شود.

باتری لیتیوم پلیمر

تعریف باتری لیتیوم پلیمر Lithium Polymer Battery

باتری لیتیوم پلیمر (LiPo, LIP یا Li-Poly) یک نوع از خانواده باتری‌های قابل شارژ است که دارای یک پوشش پلیمری نرم است. میتوان گفت برخلاف باتری‌های لیتیوم- یون استوانه‌ای و منشوری که دارای قاب فلزی هستند، سلول‌های لیتیوم پلیمر دارای قاب انعطاف‌پذیر و از جنس ورقه پلیمری هستند و در نتیجه این سلول‌ها انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. این سلول‌ها از سلول‌های استوانه‌ای معادلشان با ظرفیت یکسان سبک‌تر هستند.

همچنین باتری لیتیوم پلیمر به باتری‌هایی گفته می‌شود که از ژل پلیمری به عنوان الکترولیت استفاده می‌نماید یعنی در باتری‌های لیتیوم پلیمر یا li-po، ماده جداساز از پلیمر میکرو متخلخل تشکیل شده است که در یک ژل الکترولیتی پوشیده شده است.

باتری لیتیوم یون

باتری لیتیوم یون Lithium-ion battery

اولین باتری‌های استوانه‌ای لیتیوم یون در سال ۱۹۱۲ توسعه یافتند اما با این حال محبوبیت نداشتند تا زمانی که توسط شرکت سونی در سال ۱۹۹۱ تولید و به بازار عرضه شدند. باتری‌های لیتیوم یون چگالی انرژی بالایی دارند و در مقابل باتری‌های لیتیوم پلیمر مقرون به صرفه‌تر هستند. همچنین این باتری ها در اولین استفاده نیازی به راه انداز ندارند و تخلیه شارژ کمی هم دارند. با این حال گذر زمان تاثیر زیادی بر این باتری‌ها میگذارد، حتی در صورتیکه مورد استفاده قرار نگیرند.

باتری لیتیوم پلیمر Lithium-Polymer Battery

باتری‌های لیتیوم پلیمر پس از مدت کوتاهی از باتری‌های لیتیوم یون در سال ۱۹۷۰ وارد بازار شدند. این باتری‌ها در ابتدا از یک الکترولیت پلیمر جامد که شبیه به یک قطعه پلاستیکی بود تشکیل شدند. بنابراین این باتری‌ها برای طراحی در کارت‌های اعتباری نازک مناسب هستند در حالیکه نسبت به باتری‌های دیگر عمر طولانی‌تری دارند. علاوه براین باتری‌های لیتیوم پلیمر بسیار سبک هستند و ایمنی بالاتری دارند اما هزینه تولید بیشتر و تراکم انرژی کمتری نسبت به باتری‌های لیتیوم یون دارند.

همچنین گفتنی است هر باتری برای افزایش طول عمر و قابلیت نگهداری شارژ، نیاز به نگهداری و رعایت نکات مهم دارد که در مقاله راهکارهای افزایش عمر باتری لیتیوم پلیمر به این نکات تا حد ممکن اشاره شده است.

از جمله مزیت‌های باتری لیتیوم پلیمر:

باین باتری‌ها سطح خود دشارژی پایینی دارند.
باتری‌های لیتیوم پلیمر بسیار سبک هستند.
باتری‌های لیتیوم پلیمر در اشکال مختلفی در دسترس هستند.

معایب باتری لیتیوم پلیمر:

باتری‌های لیتیوم پلیمر چگالی انرژی پایینی دارند.
این باتری‌ها نسبت به سایر باتری‌ها گران قیمت هستند.
باتری‌های لیتیوم پلیمر عمر مفید کوتاه‌تری دارند.
این باتری‌ها غیرقابل تعویض توسط کاربر هستند.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره باتری پاوربانک

درباره باتری پاوربانک بیشتر بدانیم!

نیاز افراد به دستگاه‌های دیجیتال روز به روز بیشتر می‌شود. این مصرف مداوم، کاربران را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *