منظور از حسگر مجاورتی (Proximity) در گوشی موبایل چیست؟

حسگر مجاورت یا Proximity از جمله حسگر هایی است که در صنایع مختلفی به کار میرود اما بیش از همه در گوشی های موبایل شناخته شده است. همانطور که از نام این حسگر مشخص است نزدیک شدن اشیاء را تشخیص میدهد و بدون تماس فیزیکی و تنها با نزدیک بودن اشیاء سنسور فعال میشود و عکس العمل نشان میدهد. در گوشی های موبایل این حسگر در قسمت بالای نمایشگر و در کنار بلندگو جاسازی شده است و یکی از مهمترین کارایی های آن خاموش کردن صفحه نمایش در هنگام مکالمه است.

حسگر مجاورتی در گوشی موبایل

حسگر مجاورتی چیست

حسگر مجاورتی (Proximity Sensor) نوعی از حسگر است که قادر به تشخیص وجود اجسام نزدیک بدون هیچ گونه تماس فیزیکی است. یک حسگر مجاورتی اغلب یک میدان الکترومغناطیسی یا الکترواستاتیکی یا پرتویی از تشعشعات الکترومغناطیسی (به عنوان مثال، پرتو مادون قرمز) را از خود منتشر می‌کند و به دنبال تغییرات در محیط یا سیگنال‌های برگشتی می ماند. شی در حال حس شدن اغلب به عنوان هدف حسگر (Sensor Target) شناخته می‌شود. هدف‌های مختلف نیاز به حسگرهای مختلفی دارند. به عنوان مثال برای یک هدف پلاستیکی یک حسگر خازنی یا فوتوالکتریک می‌تواند مناسب باشد. برای اهداف فلزی از حسگرهای القایی استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد حسگر مجاورتی

پس از برقراری تماس به محض اینکه گوشی را به سمت گوشتان میبرید صفحه نمایش آن خاموش میشود، در این حالت سنسور مجاورت موجی الکرومغناطیسی یا الکتراستاتیکی از خود گسیل میکند (موج ارسالی می تواند مادون قرمز باشد) و منتظر دریافت موج گیرنده خواهد شد. بازگشت موج دریافتی از جسم به سنسور برخورد میکند و نمایشگر گوشی خاموش میشود. همچنین پس از اتمام مکالمه و دور کردن گوشی از گوشتان مجددا نمایشگر روشن میشود که دلیل آن عدم دریافت سیگنال بازگشتی به سنسور است.

از جمله بزرگترین مزیت های این عمل این است که هنگام خاموش بودن صفحه نمایش گوشی در موقع مکالمه، از لمس ناخواسته تنظیماتی در گوشی جلوگیری میشود و در نتیجه هیچ عملی صورت نخواهد گرفت. البته از دیگر مزیت های آن میتوان به صرفه جویی در مصرف انرژی اشاره کرد،بخصوص در گوشی های با نمایشگر بزرگ که سهم زیادی از انرژی باتری را به خود اختصاص میدهند این مسیله بسیار حائز اهمیت است. لذا با خاموش بودن صفحه نمایش در زمان مکالمه باتری کمتری مصرف خواهد شد و عمر شارژ در باتری بالاتر خواهد رفت.

گفتنی است کاربرد این سنسور در گوشی‌ها تنها به خاموش شدن نمایشگر در حین تماس ختم نمیشود. مثلا در هنگام تماس اگر گوشتان بر روی صدا باشد با تغییر حالت گوشی و قرار دادن نمایشگر به سمت پایین، دستگاه بر روی حالت سایلنت و یا سکوت قرار میگیرد و صدایی پخش نمیشود. همچنین این سنسور با اندازه‌گیری نور محیط قابلیت کم و زیاد کردن نور دستگاه و صرفه جویی هرچه بیشتر در مصرف باتری گوشی موبایل را دارد.

کالیبره کردن سنسور مجاورتی

به طور کلی نیازی به انجام این عمل نیست و گوشی های هوشمند امروزی به گونه ای ساخته میشوند که سنسورهای آنها فعال بوده و سالها بدون ایراد به فعالیت خود ادامه میدهند و نیازی به تنظیمات دستی ندارند اما اگر از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که همه چیز کاملا کالیبره شده است و به درستی عمل مینمایند، میتوانید مراحل زیر را دنبال کنید:

در ابتدا شما باید از عملکرد درست سنسور گوشی خود مطلع شوید و عملکرد سنسورهای آن را کنترل کنید می‌توانید از برنامه‌هایی همچون Sensors Multitool و یا Sensors Test استفاده نمایید. در دستگاه هایی همچون سونی اکسپریا گوشی مجهز به ابزار تشخیصی (Diagnostic) است که کاربر میتواند با رفتن به قسمت تنظیمات و انتخاب گزینه درباره موبایل (About phone) و انتخاب گزینه Diagnostic این گزینه را پیدا نموده و در تب Test عملکرد هر سنسور را به صورت جداگانه بررسی نماید.

میتوان گفت یکی از راهکارهای کالیبره کردن سنسورها استفاده از اپلیکیشن‌های پلی‌استور است. در این فروشگاه تعداد زیادی از برنامه‌های متنوع با امتیازهای بالا برای کالیبراسیون سنسورهای مختلف وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توانیم به Accelerometer Calibration Free، Quick TuneUp-Phone، Proximity Sensor Reset و Compass Direction Optimizer – Gyroscope Tester اشاره نماییم.

راهکار بعدی شاید بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه است. در این حالت به طور خودکار تمام سنسورهای دستگاه مجددا کالیبره شده و نیازی به تنظیمات خاصی نیست. البته بدیهی است که قبل از بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه باید از تمامی اطلاعات مهم آن یک نسخه پشتیبان تهیه نمایید، چرا که بعد از این عمل تمام اطلاعات خود را از دست میدهید.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

بعد از خطاهای داوری سرنوشت‌ساز در لیگ برتر فوتبال انگلستان، جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *