همه چیز درباره باتری های خورشیدی

باتری خورشیدی

خورشید منبع عظیم انرژیی و سرآغازی برای حیات و منشا تمام انرژیی های دیگر است. باتری خورشیدی وسیله ای است که انرژیی خورشید را به انرژیی الکتریکی تبدیل می کند. بنابراین باتری خورشیدی نور خورشید را گرفته و در نهایت برق تولید می کند که برای تولید برق سالم و مفید متناسب با هر استفاده ای، باید از تعداد مشخصی باتری خورشیدی استفاده کرد.

سر فصل‌ها در این مقاله:

درباره باتری خورشیدی

باتری های خورشیدی به راحتی قابل تعمیر بوده و نگه داری از آنها نیز کار آسانی است. از این باتری ها برای تولید برق و انرژیی لازم برای یک روستای کوچک و یا گروه های پزشکی که برای درمان مردم به جاهای دور افتاده میروند و یا ساختن نیروگاه های خورشیدی که مقدار زیادی برق تولید میکنند و این نیروگاه ها باید در معرض نور خورشید باشند، استفاده میشود. از باتری های خورشیدی حتی برای فرستادن ماهواره به فضا نیز استفاده می شود. درواقع باتری خورشیدی وسیله ای است که نور خورشید را به طور مستقیم به برق و الکتریسیته تبدیل می کند.

انواع باتری های خورشیدی

باتری هایی که برای مصارف خانگی کاربرد دارند از این سه ترکیب شیمیایی؛ لید اسید یا سرب اسید، لیتیومی و آب نمک ساخته شده اند.

باتری های سرب اسید یکی از گزینه های ارزان قیمت در بازار بوده و برای ذخیره انرژی خانگی کاربرد دارد. کسانی که سیستم خارج از شبکه میخواهند از این نوع باتری استفاده میکنند. باتری های لید اسید یا سرب اسید دارای دو دسته ۱٫ باتری های سرب اسید خشک ۲٫ باتری های سرب اسید تر می باشد.

امروزه باتری های سرب اسید خشک کاربرد و مزیت بهتری مانند کاهش هزینه تعمیر و نگه داری نسبت به باتری سرب اسید تر دارند.

باتری های لیتیوم یونی از نظر ظاهری سبک تر و جمع و جورتر، گران قیمت تر از باتری های سرب اسید هستند و همچنین دارای DoD بالاتر و طول عمر بیشتری هستند.

باتری های آب نمک یا سالت واتر به آسانی بازیافت می شوند و از فلزات سنگین تهی هستند. این مدل باتری ها از الکترولیت های آب نمک استفاده می کنند و چون یک تکنولوژیی جدید محسوب می شوند هنوز مورد تست قرار نگرفته اند.

درباره باتری خورشیدی

ویژگی باتری های خورشیدی

باتری های خورشیدی به دلیل استفاده ی مداوم از آنها باید دارای طول عمر بالایی باشند. این باتری ها در طول روز از طریق پنل شارژ و در شب از طریق مصرف کننده، شارژ خود را به دست می آورند. مقدار طول عمر باتری های خورشیدی بین ۵ تا ۱۵ سال است و نگه داری درست و صحیح هم در افزایش طول عمر این باتری ها موثر است. همچنین محافظت از این مدل باتری خورشیدی در برابر سرما و گرمای شدید نیز بی تاثیر نبوده و باعث بالا رفتن طول عمر آنها می شود.

معایب باتری های خورشیدی

نصب اولیه باتری های خورشیدی دارای هزینه نسبتا بالایی است. این باتری های خورشیدی وابسته به شرایط آب و هوایی هستند اگرچه تبدیل انرژیی خورشیدی به الکتریکی در روزهای ابری و بارانی نیز فراهم شده است ولی میزان انرژیی آن نسبت به روزهای آفتابی کمتر است. همچنین استفاه از این پنل های خورشیدی در هنگام شب غیر ممکن بوده و باید برای تامین انرژیی از باتری استفاده شود.

هزینه خرید باتری های مخصوص ذخیره سازی انرژیی های خورشیدی بالا بوده و در صورت خراب شدن آنها نیز هزینه ی زیادی برای تعمیرات لازم است. از آنجایی که نصب این باتری های خورشیدی فضای زیادی را اشغال می کند و باتوجه به محدود بودن فضا برای نصب این پنل ها امکان تامین برق مورد نیاز وجود نخواهد داشت.

همچنین استفاده از این باتری های خورشیدی با آلودگی هایی همراه است؛ از مواد شیمیایی که برای ساخت پنل ها استفاده می شود تا بحث های حمل و نقل و … . با این حال پنل های خورشیدی یکی از شکل های تولید انرژی موجود با کمترین میزان آلودگی هستند.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

بعد از خطاهای داوری سرنوشت‌ساز در لیگ برتر فوتبال انگلستان، جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *