همه چیز در مورد فناوری ips و استانداردهای آن

فناوری IPS و مشتقات آن از گرانترین پنل است و ارزان ترین پنل، از قدیمی ترین فناوری یعنی TN استفاده میکند. فناوری هایی که امروزه موجودند شامل فناوری TN است که روش ارزان قیمتی است، فناوری VA که برخی شرکت ها مانند سامسونگ و سونی از آن استفاده می کنند و فناوری IPS که پنل های ساخته شده با این فناوری عملکرد بهتری نسبت به فناوری های دیگر دارد. در این مقاله به بررسی مختصری از تفاوت فناوری (TN (Twisted Nematic و (IPS (In- plane Switching و معرفی پنل IPS میپردازیم.

فناوری ips

IPS چیست؟ 

تکنولوژی IPS روش جدیدی برای افزایش کیفیت زاویه دید و رنگ، سرعت و ثبات عملکرد نمایشگر است و به همین خاطر جایگزین پنل TN شده و کیفیت صفحه نمایش های امروزی را ارتقاء داده است. این پنل ها به دلیل زاویه دید وسیع مورد توجه تولید کنندگان و کاربران زیادی قرار گرفته اند. البته فناوری IPS (مخفف in-plance switching) گران ترین روش تولید پنل های موجود است ولی در عین حال میتوان گفت مانیتورهای تولیدی با این فناوری عملکرد بهتری نسبت به فناوری های دیگر دارند.

مزیت های پنل IPS نسبت به پنل‌ های TN

-پنل IPS تصاویر را با محدوده گسترده تری از رنگ ها و روشنایی نمایش میدهد

-محدوده گسترده تری از زاویه های مشاهده خوب را نسبت به پنل TN ارایه میدهد

-پنل‌ های IPS به اندازه صفحه نمایش TN نسبت به لمس مقاومت نشان نمیدهند و برای صفحات لمسی ایده آل هستند

-پنل های TN تحت فشار، مات و تار میشوند و رنگ آن ها روشن تر میشود

-نسخه های ارتقاء یافته IPS همچون Super IPS و IPS Pro نسبت به پنل IPS بهبود یافته تر هستند

-دارای پراکندگی کمتر نور هستند و برای محیط های روشن مناسب ترند

-دارای زمان پاسخ دهی کم و حساسیت مربوط به ضربه کم است

معایب پنل IPS

– به دلیل ارزان قیمت تر بودن پنل TN نسبت به IPS، هنوز هم در تولید مانیتورهای زیادی به کار میرود

-پنل TN نسبت به اکثر نسخته های IPS میتواند سطح روشنایی بهتری داشته باشد و رفرش سریع تری داشته باشند و به همین خاطر برای برنامه های سه بعدی استریوسکوپیک بهتر باشد

-نسبت به پنل TN مصرف برق بیشتری دارند

-از لحاظ کنتراست نسبت به پنل VA پایین تراند و برای محیط تاریک پنل های VA کاربردی ترهستند

فناوری Twisted Nematic – TN

این فناوری با مشکلاتی همچون زاویه دید محدود، کیفیت رنگ پایین و مشکلات زمان پاسخگویی بالا رو به رو است اما به دلیل ارزان قیمت بودن در بازار تولید لوازم و محصولات کامپیوتری و صوتی تصویری هنوز هم جایگاه خودش را دارد. در این پنل ها به دلیل زاویه ی دید محدود با حرکت به هر دو سمت مانیتور و بالا و پایین، تصویر تغییر می کند و رنگ ها به هم ریخته دیده می شوند.

فناوری In- plane Switching – IPS

این پنل های توسط هیتاچی در سال ۱۹۹۶ ابداع شدند و شرکت ال جی در سال ۲۰۰۷ به طور گسترده ای این فناوری را در تلویزیون های خود به کار برد و شرکت اپل هم از ۲۰۱۰ در حال استفاده این فناوری در آی پدهایش است. این پنل ها دو مشکل بزرگ پنل های TN را که زاویه دید کم و عمق رنگ بود مرتفع نمودند. در این پنل ها برخلاف انواع TN که به صورت موازی در حرکت هستند، حرکت مولکول های کریستال مایع بصورت عمودی است که در نتیجه حرکت آن ها به این شکل باعث افزایش زاویه دید و نمایش بهتر و طبیعی تر رنگ ها می شود.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره باتری لپ‌تاپ

درباره باتری لپ‌تاپ چه می‌دانید؟

اگر مدت زمان زیادی است که از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید، حتماً با باتری آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *