از کجا بفهمیم باتری قابل شارژ است؟

امروزه باتری های قابل شارژ از متداول ترین نوع باتری های موجود در بازار هستند. از این باتری ها به قصد کاهش هزینه ها و افزایش طول عمر دستگاه ها و قطعات استفاده می شود. این باتری ها سلول های الکتروشیمیایی را ذخیره کرده و انرژی الکتریکی تولید می کنند. به این سلول ها که واکنش های الکتروشیمیایی در آنها به صورت برگشت پذیر اتفاق می افتد، سلول های ثانویه گفته می شود.

باتری قابل شارژ

باتری قابل شارژ

باتری های شارژی دارای قابلیت شارژ دوباره توسط شارژر را دارند و دارای انواع و اندازه های متفاوتی هستند مانند باتری های دکمه ای و باتری های مگاواتی که در شبکه توزیع می شوند. این باتری های قابل شارژ دارای هزینه ی کمی هستند زیرا اثرات کمتری بر روی محیط زیست نسبت به باتری های معمولی دیگر دارند و از نظر ظاهری نیز برخی از این باتری ها شباهت زیادی به باتری های یکبار مصرف موجود در بازار دارند.

کاربرد باتری های قابل شارژ

این نوع از باتری ها بیشترین استفاده را در دستگاه های قابل حمل، اسکوترهای برقی، دوچرخه برقی، استارت خودروها، کارت های گلف، جرثقیل های سیار و همچنین دستگاه های UPS کاربرد دارند.

به طور متداول باتری های شارژ جدید قبل از استفاده از آنها باید شارژ شوند و تا چند ماه نیز می توانند انرژی را ذخیره کنند. از این باتری ها برای هم سطح کردن بار شبکه در زمانی که بخواهد انرژی الکتریکی را در زمان اوج مصرف به شبکه وارد کنند استفاده می شود و همچنین برای تولید برق از ذخیره انرژی خورشیدی در طول روز نیز استفاده می نماید.

کارکرد و نحوه شارژ باتری

در هنگام شارژ باتری قطب مثبت باتری اکسیده و باعث تولید الکترون می شود و قطب منفی باتری نیز الکترون های تولید شده را جذب می کند. انتقال الکترون ها باعث تولید جریان الکتریکی در مدار الکتریکی می شود.

انرژیی مصرفی که برای شارژ باتری که به طور معمول از شارژر که به برق AC پریز متصل می شود، تامین می گردد. شارژ کردن باتری توسط شارژر گوشی موبایل می تواند چند ساعت زمان ببرد یا چند دقیقه توسط شارژر های سریع انجام می شود.

شارژر های سریع معمولا از چند روش مانند ولتاژ و دما و غیره برای تشخیص شارژ کامل استفاده می کنند تا قبل از اینکه به باتری آسیبی برسد بر اثر شارژ کردن زیاد این فرآیند شارژ را متوقف می کنند. همچنین نباید سعی بر شارژ باتری های غیرقابل شارژ کنیم زیرا باعث ترکیدن و انفجار باتری می شود.

انواع باتری های شارژی

 1. لیتیوم پلیمر
 2. لیتیوم یونی
 3. باتری شارژی سرب اسیدی
 4. نیکل کادمیوم
 5. نیکل متال هیدرید

باتری های لیتیوم پلیمر

این باتری ها از نوع بهینه شده ی باتری های لیتیوم یونی هستند که در اندازه و وزن، جریان و مشکل انفجار یا ترکیدن ارتقا یافته اند. که بیشتر باتری گوشی های موبایل از این نوع بوده و روش نگه داری از این باتری ها همانند نوع لیتیوم یونی است.

باتری های لیتیوم یونی

باتری های لیتیوم یونی برعکس باتری های نیکل کادمیوم و متال هیدرید نباید کاملا انرژیی آنها تخلیه شود بلکه برای افزایش عمر باتری های لیتیوم یونی باید همیشه در حالت پر و نیمه پر باشند و همچنین نحوه ی شارژ کردن این باتری ها باید دقیق و منظم باشد زیرا باعث انفجار و ترکیدن این نوع از باتری ها می شود و برای شارژ کردن دارای شارژر مخصوصی هستند.

باتری های نیکل متال هیدرید

این نوع از باتری ها قبل از شارژ کردن انرژیی آنها باید کاملا تخلیه شود. در صورت استفاده نکردن از باتری نیز شارژ باتری باید خالی از شارژ نگه داری شود.

باتری های نیکل کادمیوم

باتری های نیکل کادمیوم نیز همانند باتری های متال هیدرید قبل از شارژ کردن باید خالی از شارژ باشد و دارای مدت زمان عمر طولانی تری نسبت به دیگر مدل های باتری هستند.

شارژ معکوس باتری

شارژ معکوس به معنی قراردادن باتری دشارژ شده در معرض جریانی در جهت دشارژ بیشتر باتری است که در نهایت باعث زدن صدمه جدی به باتری می شود. شارژ معکوس باتری در شرایطی که باتری به صورت برعکس به مدار شارژ کننده متصل است و زمانی که باتری در حد زیادی د شارژ شده باشد اتفاق می افتد.

راه تشخیص باتری های جدید و قدیمی

دقیق ترین روش برای تشخیص جدید یا قدیمی بودن باتری استفاده از دستگاه تست باتری است که میزای توان باتری را مشخص می کند اما دسترسی به این دستگاه برای همه ممکن نیست.

روش دیگری که معمولا همه از آن استفاده می کنند تست باتری با زبان است که با انجام این کار یک شوک کوچکی به ما می دهد. البته این روش جوابگوی همه ی باتری ها نیست.

روشی دیگر که برای تست تمامی باتری ها جواب می دهد، انداختن باتری است. باتری سالم در هنگام انداختن آن به زمین از جا نمیپرد و بلند نمی شود. ولی باتری که خالی باشد پس از انداختن آن بر روی زمین از جا میپرد و بلند می شود این روش برای باتری های ۹ ولت جواب می دهد.

دلیل بلند شدن باتری خالی از زمین به این خاطر است که باتری سالم درون آن ماده ای به نام زینک متال قرار دارد و این ماده سنگین است و به هنگام برخورد باتری سالم بر روی زمین اجازه بلند شدن به آن نمی دهد.

هنگام تولید الکتریسیته توسط باتری به اصطلاح خالی شده و زینک متال درون آن تبدیل به زینک اکسید می شود و به همین علت هنگام برخورد با زمین بلند می شود.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

بعد از خطاهای داوری سرنوشت‌ساز در لیگ برتر فوتبال انگلستان، جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و …

2 دیدگاه

 1. از کجا بفهمیم باتری قابل شارژ است؟
  کجا جواب این پرسش رو دادید .
  فقط وقت مردم رو میگیرید.

  • ذکر شده
   باتری هایی که از این نوع باشن
   لیتیوم پلیمر
   لیتیوم یونی
   باتری شارژی سرب اسیدی
   نیکل کادمیوم
   نیکل متال هیدرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *