راهکارهای افزایش عمر باتری لیتیوم پلیمر

باتری های لیتیوم پلیمری اولین بار توسط شرکت سونی در سال ۱۹۹۱ ساخته شده و به جهان معرفی شدند. در این مقاله با راهکار های افزایش طول عمر باتری لیتیوم پلیمر و ویژگی و معایب آنها آشنا می‌شویم.

باتری لیتیوم پلیمر

باتری لیتیوم پلیمر

این باتری ها از نوع باتری های قابل شارژ هستند و از آنها در گوشی موبایل، دوربین، لپ تاپ، محصولات بازی و سرگرمی، کوادکوپتر و غیره استفاده می شود. این باتری ها دارای وزن کم و قابلیت شکل پذیری در هر نوع ابعادی هستند و به دلیل قدرت تخلیه بسیار بالا در هواپیماهای بدون سرنشین و پهبادها استفاده می شوند. البته گفتنی است این باتری ها به دلیل نوع ساختار و مواد اولیه آن ها گران قیمت هستند.

باتری های پلیمری به صورت چند سلولی یا تک سلولی ساخته شده اند. منظور از باتری چند سلولی این است که سلول های آن به صورت سری به هم وصل شده اند و ولتاژ بیشتری نیز دارند. میزان ولتاژ آنها ۴٫۲ بوده و بیشتر از این مقدار برای سلول باتری مضر است.

ویژگی های باتری لیتیوم پلیمری

این نوع از باتری ها سطح دشارژ پایینی دارند و دارای وزنی سبک هستند. باتری‌های لیتیوم پلیمر در اشکال و ابعاد مختلفی وجود دارند. هم چنین دارای مدت زمان شارژدهی بیشتر و تخلیه شارژ بالا که برای سیستم های قدرتمند مناسب هستند.

معایب باتری لیتیوم پلیمری

دارای چگالی انرژی پایینی هستند و همچنین هزینه بالا و عمر مفید کوتاهی دارند و غیر قابل تعویض توسط کاربر هستند.

باتری لیتیوم پلیمر

راه های افزایش عمر باتری لیتیوم پلیمر

 • برای افزایش طول عمر این نوع از باتری ها باید از شارژر مناسب همان باتری استفاده کرد به طور مثال شارژر باتری لیتیوم یون با پلیمری تفاوت دارد.
 • در شارژ باتری پلیمر باید از میزان و ظرفیت ۱C استفاده کرد. گرچه این ظرفیت شارژ زمان زیادی می‌برد ولی از گرمایی که باعث آسیب به باتری می‌شود جلوگیری می‌کند.
 • در ضمن توجه داشته باشید که در روند شارژ باتری بیشتر از ظرفیت ۱C استفاده نکنید.
 • استفاده از شارژر های آهسته به افزایش طول عمر باتری کمک می کند.
 • بلافاصله بعد از تخلیه شدن شارژ باتری آن را به برق نزنید و همچنین هرگز شارژ باتری را در زمان زیاد و مدت طولانی هم خالی نگذارید. این کار باعث می شود سلول های باتری قابلیت خود را از دست داده و نتوانند انرژیی خود را ذخیره کنند که در نتیجه باعث بروز اختلال می‌شود.
 • این باتری را در حالت over شارژ قرار ندهید. سازندگان و تولید کنندگان گوشی های موبایل وسیله ای به نام بالانسر ساخته اند که در هنگام فول شدن شارژ باتری، جریان الکتریکی به صورت خودکار قطع می‌شود و دیگر عمل شارژ کردن انجام نمی‌شود. این بالانسر می‌تواند به صورت هشدار دهنده یا نشانگر هم هستند.
 • این باتری ها را باید در مکان های خشک و خنک نگه‌ دارید. مثلا از نگه داری آنها در گرما یا داخل خودرو خودداری کنید زیرا باعث کاهش طول عمر باتری می‌شود.
 • می‌توانید برای خنک کردن این باتری ها را در یخچال قرار دهید؛ البته دقت شود در قسمت فریزر و یا بخش مرطوب یخچال قرار ندهید.
 • تاریخ ساخت و مدت زمان استفاده شده از باتری لیتیوم یونی بسیار مهم است زیرا هرچقدر از زمان ساخت باتری گذشته باشد کارکرد و کارایی آن کاهش می‌یابد.
 • زمانی که باتری گوشی در حال شارژ شدن است آن را به حال خود رها نکنید یا شارژ باتری را قطع کرده و در زمان دیگری به شارژ بزنید تا از شارژ شدن بیش از حد باتری جلوگیری کنید.
 • همچنین اگر دسترسی و سروکار زیادی با باتری لیتیوم پلیمری دارید حتما از تشخیص سنسور حرارت و دود استفاده کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.
 • هرگز باتری هایی که باد کردگی دارند را به شارژ نزنید زیرا احتمال منفجر شدن آنها زیاد است و باید آنها را دور بیندازید.
گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره باتری تبلت

درباره باتری تبلت بیشتر بدانیم!

می‌توان گفت مهم‌ترین قطعه در تبلت، باتری آن می‌باشد. باتری تبلت به عنوان منبع DC، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *