انواع صفحه نمایش های OLED و کاربردهای آنها

صفحه نمایش های LCD و OLED دو فناوری متفاوت هستند که امروزه در گوشی های موبایل هوشمند، لپ تاپ ها و تلویزیون ها به کار میروند. البته هنوز فناوری های قدیمی تر همچون پلاسما در تلویزیون ها به کار میروند اما در ساخت لوازمی همچون گوشی موبایل، لپ تاپ و لوازم الکترونیکی مشابه خریداران بین دو صفحه نمایش OLED و LCD حق انتخاب دارند.

صفحه نمايش OLED
صفحه نمايش OLED

صفحه نمایش OLED که مخفف عبارت Organic Light-emitting Diode است کیفیت تصویر مناسبی ارایه میدهد و در عین حال انرژی کمی از باتری گوشی میگیرد. این صفحه نمایش ها شامل فیلترهایی هستند که با کاهش میزان نور صفحه نمایش از منابع نور خارجی همچون خورشید استفاده می نماید که این باعث می‌گردد نور صفحه‌ نمایش دستگاه در زیر نور خورشید بیشتر شود و کاربر حتی در نور شدید نیز بتواند صفحه نمایش دستگاه را بخوبی مشاهده نماید. لازم به ذکر است هر نوری که از گوشی به چشم کاربر برسد موجب مصرف انرژی از دستگاه میگردد.

صفحه نمایش های OLED به نور پس زمینه نیاز ندارند و خود OLEDها نور را تولید میکنند و به دلیل عدم نیاز به نور پس زمینه، این صفحه نمایش ها رنگ مشکلی عمیقی ایجاد میکنند. صفحه نمایش های OLED برتری های زیادی نسبت به صفحه نمایش های LCD و LED دارند اما از جمله مهمترین تفاوت آنها کم حجم و سبک تر بودن OLED هاست که باعث میگردد در گوشی های پرچمدار مورد استفاده قرار گیرند؛ چرا که لایه های اضافی که وظیفه نوردهی را دارند حذف شده اند.

این صفحه نمایش ها تصاویر را با رنگ طبیعی و وضوح عالی نمایش میدهند. با مقایسه گوشی های آیفون همچون آیفون ۷ با گوشی برندهای دیگر همچون سامسونگ میتوانیم وضوح و کنتراست رنگ های صفحه نمایش OLED را با سایر صفحه نمایش ها مقایسه کنیم.

امروزه صفحه نمایش های OLED در انواع مختلفی در بازار موجودند؛

صفحه نمایش MicroLED

این صفحه نمایش ها که به صفحه نمایش های MLED معروفند که هر پیکسل به صورت جداگانه به یک LED متصل است و همانند صفحه نمایش های TFT که از دسته صفحه نمایش ها LCD است هر پیکسل به صورت مجزا روشن میشود و نیازی به نور پس زمینه ندارد. این صفحه نمایش ها برای تولید نور به ترکیبات آلی احتیاج ندارند اما به علت گران قیمت بودن هنوز به صورت معمول مورد استفاده قرار نمیگیرند.

صفحه نمایش POLED

این صفحه نمایش بیشتر در محصولات تولیدی توسط شرکت LG دیده میشود که در ساخت صفحه نمایش های خود از فناوری POLED استفاده می نمایند. در طراحی این صفحات به جای شیشه از پلاستیک استفاده میشود و به همین خاطر انعطاف پذیر، نازک و سبک هستند و در عین حال مقاومت خوبی دارند. گفتنی است میزان انعطاف پذیری این صفحات به نوع پلاستیک بکار رفته در ساخت آنها بستگی دارد.

صفحه نمايش AMOLED
صفحه نمایش AMOLED

این صفحه نمایش ها بیشتر در محصولات شرکت سونی مورد استفاده قرار گرفته اند و امروزه در اغلب محصولات شرکت سامسونگ به کار میروند. واژه AMOLED مخفف Active Matrix Organic Light-Emitting Diode است که به معنای دیود انتشار دهنده نور ارگانیک ماتریکس فعال است که در ساختار آن از شیشه استفاده شده است. در این صفحه نمایش ها لایه های کاتدی، ارگانیک و آندی روی یک لایه دیگر قرار میگیرند.

در این فناوری پیکسل ها در یک مدار به صورت نقطه نقطه کنار هم قرار میگیرند و هر پیکسل میتواند به صورت جداگانه فعال شود. گفتنی است مدار مربوطه با ایجاد یک ولتاژ و ارسال آن به کاتدها و آندهای هر پیکسل موجب فعال شدن ماده ارگانیکی میشود که در بین الکترودها قرار دارد و به ترتیب موجب تولید نور میشود.

صفحه نمایش Super AMOLED

این صفحه نمایش در حال حاضر تنها در محصولات شرکت سامسونگ به کار میرود. شرکت سامسونگ با اضافه کردن یک صفحه لمسی بسیار باریک که در حدود یک هزازم میلی متر است صفحه نمایش AMOLED  را به Super AMOLED تبدیل کرده است و این فناوری را در گوشی های پرچمدار و میان رده خود مورد استفاده قرار میدهد.

از نظر کیفیت رنگ و وضوح نور و تصویر این دو صفحه نمایش تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آنها در حسگر تاچ یا لمسی آن هاست که در صفحه نمایش Super Amoled به جای استفاده از یک لایه لمسی، سنسور لمسی در درون خود صفحه نمایش به کار رفته است و به همین خاطر حسگر آن بسیار هوشمند تر عمل مینماید.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

بعد از خطاهای داوری سرنوشت‌ساز در لیگ برتر فوتبال انگلستان، جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *