باتری قلب و همه چیز درباره آن

باتری قلب یک دستگاه پزشکی به همراه بار الکتریکی است که برای کمک به مدیریت ضربان قلب نامنظم به نام آریتمی است که آن را زیر پوست قرار می دهند. باتری های قلب مصنوعی دارای دو بخش هستند؛ بخش اول به نام مولد پالس که دارای باتری و لوازم الکتریکی بوده و ضربان قلب را کنترل می کند. عمر این باتری ۵ تا ۱۵ سال است و در زمان خاموش شدن, باتری دیگری جایگزین آن می شود. بخش دوم دارای یک یا چند هدایت کننده است که منجر به ارسال سیگنال های الکتریکی به قلب می شود. در این مقاله گوشی جانبی بیشتر با باتری قلب آشنا می شویم.

باتری قلب

باتری قلب دو آریتمی را درمان می کند:

 • یک تپش قلب که خیلی سریع اتفاق می افتد.
 • ضربات قلبی که خیلی آهسته است.

دلیل استفاده از باتری قلب

اگر قلب به کندی و یا به سرعت خون را پمپ می کند به یک باتری قلب نیاز دارید. چرا که بدنتان به اندازه کافی خون به دست نمی آورد و باعث خستگی، تنگی نفس، آسیب به اندامک های حیاتی و در نهایت منجر به مرگ می شود.

چه افرادی به باتری قلب نیاز دارند؟

باتری قلب در واقع سیستم الکتریکی بدن و ضربان قلب را کنترل می کند و با هر تپش قلب، یک ضربه الکتریکی از بالای قلب به پایین حرکت کرده و ماهیچه ها را منقبض می کند.

باتری قلب می تواند ضربان قلب را دنبال و ثبت کند و هم چنین باتری های قلب منصنوعی دائمی نیستند. این باتری ها انواع مشکلات را کنترل می کنند به طور مثال ممکن است پس از جراحی قلب و یا حمله قلبی به یک ضربان قلب موقتی نیاز داشته باشید.

انواع باتری های قلب

 • باتری قلب تک محفظه ای
  این نوع از باتری قلب معمولاً پالس های الکتریکی را از مولد پالس به بطن راست قلب حمل می کند.
 • باتری قلب دو محفظه ای
  باتری قلب دو محفظه ای پالس الکتریکی را از مولد پالس به بطن راست و دهلیز راست قلب می رساند. تحریک ها به کنترل زمان بندی انقباضات بین دو اتاقک کمک می کنند.
 • باتری قلب بیونتریکولار
  باتری قلب بیونتریکولار یک گزینه درمانی برای افراد با نارسایی قلبی است که سیستم های الکتریکی قلب آن ها آسیب دیده اند. برخلاف یک ضربان قلب منظم، باتری قلب بیونتریکولار بطن راست و چپ را تحریک می کند تا قلب به طور موثرتری به تپش بیفتد.

باتری قلب

وظیفه باتری قلب

قلب طبیعی در هر دقیقه بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار می‌زند. این ضربان‌ها منظم هستند و فواصل بین آنها تقریبا برابر است. با توجه به نیاز بدن به اکسیژن، ضربان قلب می‌تواند کند یا تند شود. در واقع بدن به قلب می‌گوید که به چه میزان اکسیژن نیاز دارد. وظیفه قلب تحویل اکسیژن و موادغذایی به تمام ارگان‌ها و بافت‌های بدن است. این کار به‌وسیله قلب با پمپ کردن خون از ریه‌ها به تمام نواحی بدن انجام می‌گیرد. سپس خون به‌وسیله قلب به ریه‌ها بازمی‌گردد و درنتیجه جریانی به‌صورت مدار شکل می‌گیرد که شما را طی شبانه‌روز و برای سال‌ها زنده نگه می‌دارد. به همین دلیل به قلب اصطلاح «پمپ» گفته می‌شود. قلب از ۴ حفره مرتبط به هم تشکیل شده که هرکدام در عمل پمپ کردن خون نقش دارند.

کارهایی که در صورت استفاده از باتری قلب نباید انجام داد

از پتوی برقی، پدهای حرارتی و مایکروویو در صورتی که تداخلی در عملکرد باتری قلب ایجاد نکند، می‌توانید استفاده کنید. برای استفاده از گوشی موبایل باید آن را در سمت مخالف محل باتری قلب نگه دارید. گوشی موبایل را نباید مستقیماً در مقابل سینه یا باتری قرار داد.

باید از قرار گیری در معرض میدانهای قدرتمند الکتریکی و مغناطیسی مانند برخی تجهیزات صنعتی، امواج رادیویی قدرتمند و دستگاه جوشکاری دوری کنید و همچنین نمی‌توانید آزمایش‌های تصویر برداری که در آنها از رزونانس مغناطیسی استفاده می‌شود (ام آر آی) انجام دهید.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

بعد از خطاهای داوری سرنوشت‌ساز در لیگ برتر فوتبال انگلستان، جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *