همه چیز درباره باتری های لیتیوم یونی

امروزه باتری ها نقش مهمی در زندگی انسان ها دارند. باتری ها در تمامی وسایل الکترونیکی که از برق مستقیم استفاده نمی کنند، بکار میروند. همچنین باتری ها انواع مختلف و کاربردهای زیادی دارند.

همه چیز درباره باتری های لیتیوم یونی

باتری لیتیوم یونی

باتری لیتیوم یونی یا LIB از خانواده باتری های قابل شارژ با تراکم انرژیی بالا هستند که از آن در لوازم الکترونیکی مصرفی استفاده می شود. این باتری ها به علت وزن سبک آنها در بسیاری از دستگاه های الکترونیکی مثل گوشی ‌موبایل، پخش کننده های MP3، لپ تاپ ها، کامپیوتر، ساعت، اتومبیل ها، پاوربانک و غیره استفاده می شود.

باتری های لیتیوم یونی علاوه بر عمر طولانی دارای ظرفیت شارژ بالایی هستند و از آنها در دستگاه های هوشمند استفاده می شود. باتری های لیتیوم یونی دارای چگالی انرژیی بالایی هستند و نوع انرژیی ذخیره شده در آنها از نوع الکتروشیمیایی می باشد و همچنین از دست دادن انرژیی در این باتری ها به آرامی صورت می گیرد. باید به این نکته توجه داشت که این باتری های لیتیوم یونی در صورتی که سیکل شارژ آنها به درستی رعایت نشود، عمر کوتاه تری خواهند داشت.

کیفیت ساخت باتری های لیتیوم یونی

این باتری ها جزء اولین باتری های مورد استفاده در گوشی های هوشمند هستند و ساختار آنها شامل الکترود مثبت و منفی و یک الکترولیت است. الکترود مثبت یا کاتد از یک ترکیب لیتیم مانند لیتیم کبالت اکسید و الکترود منفی یا آند از کربن ساخته شده است و یک لایه جدا کننده در بین آن‌ها قرار دارد. الکترولیت در این باتری ها از نمک لیتیم دریک حلال آلی ساخته شده است و کل باتری توسط یک قاب فلزی به محکمی پیچیده می شود.

مزیت باتری های لیتیوم یونی

این باتری ها در صورت رعایت نحوه ی شارژ کردن آنها دارای عمر طولانی هستند و چگالی انرژیی بالایی دارند. معمولا قابل تعویض توسط کاربران می باشند و دارای وزن سبکی هستند.

معایب باتری های لیتیوم یونی

این باتری های لیتیوم یونی عمدتا به شکل مستطیل شکلی در دسترس هستند و اضافه کردن مدار محافظ به هزینه آنها می افزاید.

باتری لیتیوم یونی

برای شارژ اولیه باتری لیتیوم یونی چه نکاتی را باید رعایت شود

نباید اجازه بدهیم که شارژ باتری گوشی موبایل به صفر درصد برسد زیرا خالی شدن شارژ باتری از نظر عملکرد تاثیر زیادی بر کاهش عمر باتری دارد و این به صفر درصد رسیدن شارژ باتری بهتر است در ماه یک بار اتفاق بیفتد.

در ضمن نباید باتری لیتیوم یونی را کامل شارژ کنیم به طور مثال شارژ باتری به ۸۰ یا ۹۰ درصد رسید ، شارژ باتری را قطع کنیم و در زمانی که شارژ باتری بین ۴۰ تا ۸۰ درصد در نوسان باشد عمر آن حداکثر خواهد بود.

سعی کنید باتری گوشی موبایل خود را خنک نگه دارید و از شارژر استاندارد برای شارژ کردن استفاده کنید.

از شارژر سریع نیز در حد امکان استفاده نکنید زیرا دمای باتری را افزایش داده و عمر آن را کوتاه تر می کند.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

بعد از خطاهای داوری سرنوشت‌ساز در لیگ برتر فوتبال انگلستان، جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *