تاثیر هوای سرد بر روی باتری گوشی

یکی از دلایل کم شدن عمر باتری، هوای سرد است چرا که هر سال در فصل پاییز و زمستان دمای هوا در شهرهای مختلف ممکن است به زیر صفر برسد و در چنین وضعی حتما برایتان پیش آمده که باتری گوشی در آن روز مثل همیشه دوام نیاورده ویا بدون اینکه استفاده ای کرده باشین از درصد شارژ باقی مانده کاسته شده است و یا حتی به یکباره خاموش شده باشد. در این مقاله به بررسی تاثیر هوای سرد بر روی باتری گوشی و راه‌های جلوگیری از آن پرداخته‌ایم.

تاثیر هوای سرد بر روی باتری گوشی

 

تاثیر هوای سرد بر کارکرد باتری گوشی

تاثیر هوای سرد بر روی باتری گوشی دلایلی علمی دارد، همانطور که می‌دانید همه‌ی باتری های استفاده شده برای گوشی‌ها از دو نوع: لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری هستند. این باتری‌ها مجموعه‌ای ازصفحات فلزی را در خود داده‌اند که به دو دسته مثبت و منفی تقسیم می شوند و در این صفحات مقداری مایع شیمیایی وجود دارد. در زمان شارژ باتری صفحات فلزی منفی با الکترون ها و صفحات مثبت با یون های مثبت پر شده و با حرکت یون های مثبت و منفی به سمت جهت های مخالف انرژیی دستگاه برای فعالیت تامین می‌شود. توجه داشته باشید که هوای سرد و یا گرم بر روی کارکرد باتری تاثیر می گذارد.

درواقع فعالیت باتری در دمای کمتر از ۴۰ درجه سانتیگراد متوقف می شود و در دمای ۶۰ و ۲۰ درجه سانتیگراد نیز درصدی از میزان شارژ باقی مانده کاهش می یابد. لازم به ذکر است در دمای بیشتر از ۴۵ درجه سانتیگراد، باید از شارژ کردن باتری‏های لیتیوم-یونی پرهیز کنید.

تاثیر هوای سرد بر روی صفحه نمایش گوشی

سردی بیش از حد هوا علاوه بر باتری، بر عملکرد صفحه نمایش موبایل نیز تاثیر منفی دارد. البته صفحه نمایش های LCD نسبت به صفحه نمایش های AMOLED حساسیت بیشتری نسبت به سرما دارند. یکی از این مشکلات به تاخیر افتادن لمس گوشی توسط کاربر است. گفتنی است در صورت منجمد و سفت شدن صفحه نمایش بر اثر سرمای شدید بیشتر به ضربه حساس شده و امکان شکستن پنل صفحه نمایش بیشتر می‌شود.
سرمای شدید ممکن است باعث ایجاد اختلال در اجزای داخلی گوشی مانند غیرفعال شدن سیم کارت شود و یا در انجام بخشی از وظایف پردارشی مشکل ایجاد نماید. به این مسئله توجه داشته باشید که اگر گوشی شما مدت زمان زیادی را در هوای سرد بوده و پس از آن بلافاصله در هوای گرم قرار بگیرد باعث می شود مایعی که در ساخت صفحه نمایش به کار گرفته شده است، دچار مشکل شود و صفحه نمایش خوانا نباشد.
برای جلوگیری از این مشکل بهتر است ابتدا گوشی موبایل خود را خاموش کرده و اجازه دهید تا دمای گوشی با مکان مورد نظر شما یکی شود و بعد از آن استفاده کنید. این کار از ایجاد میعان در گوشی جلوگیری میکند و همچنین مانع بروز سایر آسیب های احتمالی می شود.

روش های جلوگیری از تاثیر هوای سرد روی باتری گوشی

سعی کنید گوشی موبایل خود را در مدت زمان طولانی در معرض سرما و یا حتی گرمای زیاد قرار ندهید. همچنین می توانید از قاب هایی استفاده کنید که از موبایل تان را در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی، خیس شدن، ضربه ناگهانی و کثیف شدن محافظت نماید.
گفتنی است می‌توانید در فصل زمستان در صورت استفاده از گوشی موبایل خود از دست کش استفاده کنید زیرا این کار باعث گرم ماندن آن می شود. موبایل تان را در خودرویی که تمام طول شب را در فضایی باز پارک شده قرار ندهید؛ زیرا قرار گرفتن گوشی به مدت زیاد در معرض سرمای شدید می تواند آسیب های جبران ناپذیری به اجزای داخلی یا خارجی آن وارد نماید. هنگام ورود به فضایی باز با هوایی سرد می توانید از هدفون های بلوتوثی استفاده کنید تا مجبور نشوید برای پاسخ دادن به تماس ها گوشی را از جیبتان خارج کنید. همچنین می‌توانید برای حفظ شارژ باتری گزینه Battery Saving را فعال و یا از نرم افزار‌های افزایش طول عمر باتری استفاده نمایید.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره باتری لپ‌تاپ

درباره باتری لپ‌تاپ چه می‌دانید؟

اگر مدت زمان زیادی است که از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید، حتماً با باتری آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *