تکنولوژی ۵g چیست؟ و نحوه کارکرد آن

با شکل‌گیری اینترنت و شبکه جهانی ارتباطات اصطلاح دهکده جهانی به وجود آمد که از طریق آن میلیون ها داده و اطلاعات در سراسر دنیا میان سیستم های جهان توسط اینترنت جابجا میشوند. با پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی اینترنت های پرسرعت و نو ظهور پا به عرصه نهادند که سرعت انتقال داده بر اساس آنها افزایش یافت. اینترنت ۵G، اینترنت نسل پیشرفته و یا اینترنت نسل پنجم است که سرعت فوق العاده زیاد آن شگفت انگیز خواهد بود.

تکنولوژی 5g

تکنولوژی ۵g چیست

۱G نام نخستین نسل از شبکه اینترنت موبایل است که در سال ۱۹۸۲ به جهان معرفی شد. پس از آن نسل بعدی یعنی ۲G تحت فناوری GPRS و EDGE به دیتای موبایل ارایه شد. با معرفی فناوری ۳G هم دریچه ای جدید از پیشرفت این تکنولوژی پدید آمد که حدود ۱۰ سال بعد شبکه های ۴G یا شبکه های LTE عرضه شد که اکنون در دسترس عموم قرار دارد و کاربران زیادی از آن بهره میبرند.

اینترنت بی سیم یا ۵G در حال حاضر آخرین پیدایش از این فناوری در گوشی های همراه است که سبب افزایش سرعت و پاسخگویی قابل توجهی در شبکه های بی سیم شده است. گفته شده است با استفاده از اینترنت ۵G، اطلاعات با نرخی حدودا بالاتر از ۲۰ گیگابیت بر ثانیه و همچنین با زمان تاخیر ۱ میلی ثانیه یا کمتر جابجا می گردند. این تکنولوژی همچنین با افزایش پهنای باند در دسترس و تکنولوژی آنتن پیشرفته، افزایش شدیدی در میزان داده های منتقل شده از طریق سیستم های بی سیم را ایجاد می نماید.

نسل پنجم اینترنت علاوه بر افزایش سرعت، ظرفیت و پاسخگویی ویژگی های دیگری از جمله مدیریت شبکه و برش شبکه که به اپراتورهای تلفن همراه این اجازه داده میشود که چندین شبکه مجازی در یک شبکه ۵G فیزیکی ایجاد کند را داراست. ویژگی اتصال به شبکه های وایرلس اجازه میدهد تا کاربران ویژه و شغل های حمایت شونده بتوانند به یک سرویس عالی جهت فعالیت های خود دست یابند.

نحوه کارکرد اینترنت ۵G

این شبکه ۵G نسل پنجم شبکه‌های سلولی است که به بخش هایی تقسیم میشوند و داده ها را از طریق امواج رادیویی ارسال میکنند. فناوری نسل چهارم (۴G) پایه ای برای پیدایش اینترنت ۵G گردید. لازم به ذکر است برخلاف نسل چهارم که به شبکه های سلولی قدرتمند نیاز دارد تا سیگنال های رادیویی را در فاصله های طولانی ارایه نماید، سیگنال های بی سیم ۵G از طریق یکسری ایستگاه های کوچک سلولی و واقع در مکان هایی مانند قطب های نوری یا سقف های ساختمان، انتقال می یابند.

نسل های قبلی اینترنت از فناوری بی سیم و از باند فرکانس پایین استفاده کرده اند. صنعت بی سیم نیز در نظر دارد به منظور جبران هزینه های موج میلیمتری که به فاصله و تداخل مرتبط میشود، از طیف فرکانس پایین برای شبکه نسل پنجم استفاده نماید تا اپراتورهای شبکه بتوانند از طیفی که برای ساخت شبکه های جدید خود در اختیار دارند، بهره بگیرند.

تفاوت فناوری ۵G و ۴G

اصلی ترین تفاوت این است که هنوز فناوری ۵G به رسمیت وجود ندارد و هنوز با آن فاصله نسبتا زیادی داریم. همچنین این شبکه قابلیت های بیشتری از شبکه ۴G دارد اما هنوز حتی بر سر اهداف فنی آن توافقی انجام نشده است. انتظارات از نسل پنجم اینترنت تجاری، سرعتی در حد گیگابیت یا حتی چند ده گیگابیت و زمان عکس‌العمل پایین‌تر است، اما واقعا نمی‌دانیم فناوری۵G واقعا چگونه عمل خواهد کرد. هنوز اطلاعات کاملی درباره ی ویژگی های سری ۵G از شبکه های بی سیم در اختیار نیست اما قطعا در این فناوری شاهد قابلیت های بیشتری نسبت به ۴G و نسل های قبلی خواهیم بود؛ همچون استفاده از باند انتقال موج میلی متری یا همان mmWave که تحولی در این عرصه خواهد بود.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره باتری لپ‌تاپ

درباره باتری لپ‌تاپ چه می‌دانید؟

اگر مدت زمان زیادی است که از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید، حتماً با باتری آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *