درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

بعد از خطاهای داوری سرنوشت‌ساز در لیگ برتر فوتبال انگلستان، جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲، فیفا مخالفت خود با تکنولوژی خط دروازه یا Goal-Line Technology (به اختصار GLT) را کنار گذاشت و در ۵ ژوئیه ۲۰۱۲ به‌طور رسمی اعلام کرد که از این فناوری در آینده استفاده خواهد کرد.

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

تکنولوژی خط دروازه

فناوری خط دروازه یا تشخیص عبور توپ در فوتبال، مکانیزمی است که با کمک دوربین‌ها و سنسورهای مخصوص، عبور کامل توپ از خط دروازه را تشخیص می‌دهد و با استفاده از آن، به داوران در تصمیم‌گیری درست کمک می‌کند. اما تکنولوژی خط دروازه گاهی نیز دچار اشتباهاتی می‌شود. برای مثال در جام جهانی ۲۰۱۴ در بازی فرانسه و هندوراس توپی که به طور کامل از خط عبور نکرده بود توسط سیستم Goal ref گل اعلام شد. برای همین شرکت‌های دخیل در این فناوری در تلاشند تا دقت این سیستم را هرروزه بالاتر ببرند و آنرا ارتقا بدهند.
امروزه در مواجهه با استفاده از این فناوری دو نوع دیدگاه وجود دارد. دیدگاه طرفداران فوتبال کلاسیک که وقفه‌های بیش از حد در فوتبال امروز را نمی‌پسندند و دیدگاه بسیاری از کارشناسان و مربیان که خواستار ایجاد عدالت در داوری فوتبال هستند.
برای پیاده‌سازی و اجرای تکنولوژی خط دروازه، فیفا سیستم‌های مختلفی را تایید کرده‌ است که بیشتر به ردیابی دوربین یا سنسورهای میدان مغناطیسی متکی هستند.
این فناوری در حالت ردیابی دوربین به سه شکل اجرا می‌شود:

فناوری چشم شاهین Hawk Eye

برای استفاده از این فناوری نیاز به ۱۴ دوربین است که در هر دروازه ۷ دوربین به کار گذاشته می‌شود. این سیستم طبق قاعده مثلث‌سازی ریاضی عمل می‌کند و در هر لحظه موقعیت توپ حتی در سرعت‌های بالا مانند ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت را ردیابی می‌کند. فناوری چشم شاهین می‌تواند مسیر عبور توپ را نیز تشخیص دهد و صحت حرکت توپ در مسیر مورد نظر با برخورد یا عدم برخورد با موانع مختلف را ارزیابی کند.

برای تهیه یک تصویر سه‌بعدی از توپ فقط احتیاج به تصویر سه دوربین است. یعنی درصورتیکه بازیکنی جلوی دوربینی را گرفته باشد، بقیه دوربین‌ها می‌توانند موقعیت توپ را تشخیص دهند و یک تصویر سه بعدی ارائه دهند. در سیستم مرکزی متصل به این دوربین‌ها، پردازشگرهای قوی‌ای وجود دارد که در چند صدم ثانیه محل دقیق توپ را تشخیص می‌دهند و درصورت گل شدن، پیامی به ساعتی که در دست داور مسابقه است یا هدفن در گوش او ارسال می‌کنند. این سیستم برای اولین‌بار در ورزش فوتبال در فصل ۲۰۱۳ – ۲۰۱۴ لیگ برتر انگلیس استفاده شد و پس از آن دیگر لیگ‌های معتبر اروپایی مانند بوندسلیگا، لالیگا و سری آ هم از این فناوری استفاده کردند.

از مزایای این روش می‌توان قابلیت ذخیره‌سازی تصاویر برای آنالیزهای بعدی و نشان دادن تصویر به مربی و تماشاگر در همان لحظه را نام برد. همچنین برای استفاده از این روش نیازی به توپ‌های مخصوص نیست.

از معایب این روش فقط می‌توان به هزینه بسیار بالا اشاره کرد. مسئولان بوندسلیگا هزینه نصب این فناوری برای هر استادیوم را تا ۵۰۰ هزار یورو برآورد کرده‌اند. درضمن اگر توپ زیر بدن بازیکنی پنهان شده باشد، این روش کار نخواهد کرد. چراکه شرط لازم برای کارکرد درست آن معلوم بودن حداقل ۲۵ درصد از توپ است.

فناوری Goal Control 4-D

در این فناوری ۱۴ دوربین به تفکیک ۷ دوربین در هر دروازه همانند فناوری چشم شاهین وظیفه ثبت ۵۰۰ تصویر در ثانیه را دارند و تغییرات حرکتی توپ به فاصله‌ی ۵ میلی‌متر را به راحتی تشخیص می‌دهند. هر ۷ دوربین روی یک نقطه متمرکزند. این سیستم در جام کنفدراسیون‌های سال ۲۰‍۱۳ بصورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفت و موفق شد بیش از ۶۸ گل را تشخیص دهد.

از معایب این روش، به هزینه بالای قطعات و پیاده‌سازی آن می‌شود اشاره کرد. نصب این سیستم در هر استادیوم حدود ۲۶۰ هزار دلار هزینه ثابت دارد. در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، از روش خط دروازه استفاده شد اما لیگ‌های معتبر دنیا به‌خاطر هزینه‌های بالا، استفاده از این روش را کنار گذاشته‌اند.

فناوری Goal minder

این سیستم مخصوص ورزش فوتبال است و در آن دو دوربین در دو سمت دروازه نصب می‌شود که با استفاده از آن می‌توان عبور توپ از خط دروازه را تشخیص داد. نسبت به سیستم‌های پیشین ساده‌تر است و تصاویر لحظه عبور توپ از خط را با نرخ دو هزار فریم در ثانیه ثبت می‌کند.

در تشخیص عبور توپ از خط دروازه با سیستم مغناطیسی به معرفی دو سیستم مشهور خواهیم پرداخت:

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

سیستم Cairos GLT

این سیستم توسط شرکت cairos technologies AG و آدیداس ارائه شده و دارای سنسورهای الکترونیکی برای تشخیص عبور توپ از خط دروازه است. همچنین یک سنسور با قابلیت انتقال اطلاعات به سیستم مرکزی در توپ قرار دارد که سنسورهای ضربه‌گیر مختلفی برای جلوگیری از آسیب در برابر ضربات شدید آنرا پوشانده‌اند. فناوری Cairos GLT از میدان مغناطیسی برای ردیابی توپ و تشخیص موقعیت مکانی آن استفاده می‌کند.

برای استفاده از این فناوری، یک سیم بسیار باریک دور محوطه جریمه و پشت خط دروازه دفن می‌شود. این سیم حامل جریان الکتریکی است و یک صفحه مختصاتی ایجاد می‌کند تا موقعیت دقیق توپ را تعیین کند. یک کامپیوتر نیز مسئول تشخیص موقعیت توپ با کمک سنسور رهیابی است و عبور توپ از خط دروازه را تشخیص می‌دهد. این سیستم موقعیت درست توپ در سرعت‌های بالا را تشخیص نمی‌دهند.

هنگام ورود توپ به محوطه جریمه، در میدان مغناطیسی یکپارچه این منطقه، تغییراتی ایجاد می‌شود و این تغییرات از طریق صفحه مغناطیسی به کامپیوتر منتقل می‌شود. اگر توپ گل شده باشد، پیام‌هایی به ساعت داور ارسال می‌شود.

سیستم Goal ref

این سیستم امکان ارائه موقعیت دقیق توپ در لحظه را دارد. یک مدار الکترونیکی غیرفعال در داخل توپ تعبیه شده است. بین چارچوب دروازه هم یک میدان مغناطیسی با فرکانس ضعیف وجود دارد. وقتی توپ از میدان مغناطیسی دروازه عبور می‌کند، میدان مغناطیسی برانگیخته می‌شود. مدار الکترونیکی داخل توپ از سه سیم‌پیچ مسی تشکیل شده که بین تیوب و روکش توپ تعبیه شده است. یک آنتن بر روی یک خط عرضی در پشت دروازه و به موازات خط دروازه قرار گرفته است که وظیفه ایجاد میدان مغناطیسی را برعهده دارد.

آنتن تغییرات ایجاد شده در میدان مغناطیسی را تشخیص می‌دهد و عبور یا عدم عبور توپ از خط را مشخص می‌کند. اگر توپ از خط عبور کرده باشد، یک پیام به ساعت داور ارسال می‌شود. فناوری GoalRef اولین‌بار در مسابقات جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۲ استفاده شد.

این روش نسبت به دیگر روش‌ها ارزانتر است و در هر شرایطی حتی اگر توپ در زیر بدن دروازه‌بان باشد آن را تشخیص می‌دهد. از معایب آن می‌توان به این اشاره کرد که تشخیص فقط با داور است و تماشاگران متوجه نمی‌شوند. همچنین داخل توپ باید قطعات الکترونیکی جاساز شود.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

آموزش رجیستری گوشی طرح اصلی نوکیا 2045 شرکت Odscn

آموزش رجیستری گوشی طرح اصلی نوکیا ۲۰۴۵ شرکت Odscn

رجیستری گوشی طرح نوکیا ۲۰۴۵ برای ثبت و رجیستری گوشی طرح اصلی Nokia 2045 بصورت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *