درباره حافظه گوشی RAM یا ROM و کاربردهای آن‌ها

در هر کامپیوتر و یا گوشی موبایلی دو نوع حافظه وجود دارد که وجود هر دو برای دستگاه ضروری است؛ اولین حافظه یک حافظه موقت با نام RAM (رم) (Random Access Memory) یا حافظه دسترسی تصادفی که یک حافظه خواندنی و نوشتنی است و حافظه ROM (رام) (Read Only Memory) که یک حافظه از نوع فقط خواندنی است. به این معنا که در رم بدون انتظار برای انجام فرآیند خاصی میتوان بر روی آن اطلاعاتی را ذخیره کرد و یا خواند، که این کار سرعت جستجوی اطلاعات را به طور قابل توجهی نسبت به مکان های فیزیکی که اطلاعات در آن ها ذخیره می شود بالا می برد. در رام نیز علت اصلی Read Only نامیدن این حافظه‌ فرایند Reprogram کردن (پاک کردن و نوشتن داده‌ها بر روی آن‌) است که معمولا کند بوده.

حافظه RAM و ROM

تیر موضوعات مطرحی شده در متن:

کاربرد حافظه رام RAM و رم ROM
تفاوت های کاربردی RAM و ROM
انواع حافظه رم RAM
انواع حافظه رام ROM

کاربرد حافظه رام RAM و رم ROM در دستگاه

میتوان گفت رم RAM قسمتی از سخت افزار سیستم محسوب میشود که اطلاعات مربوط به نرم افزارهای سیستم عامل را در خود نگه داشته و در پردازش داده ها توسط پردازنده سیستم موثر است به نحوی که در صورت نیاز CPU به داده ها، در کمترین زمان به آنها دسترسی داشته باشد.

رم RAM یک تراشه فرار است که با خاموش شدن دستگاه اطلاعات آن به طور کامل پاک میگردد اما رام ROM یک منبع ذخیره سازی داده است که برای حفظ اطلاعات درون خود نیاز به منبع قدرت ندارد و اطلاعات هنگام خاموش شدن دستگاه درون آن باقی می ماند. رام یا حافظه داخلی همان حافظه بلند مدتی است که سیستم عامل برنامه ها و فایل های درون دستگاه را بر روی آن ذخیره می نماید. گفتنی است اطلاعاتی که در ROM نگهداری می شوند نمی توانند تغییر کنند و یا حداقل به راحتی تغییر نمی کنند و برعکس رم حافظه فراری نیست. رام دستورالعملی را که کامپیوتر در هنگام بوت کردن دستگاه نیاز دارد را ذخیره میکند. بنابراین حتی اگر کامپیوتر خاموش شود و یا کابل برق از آن جدا شود، اطلاعات درون رام دست نخورده باقی می مانند.

رم ها دارای ظرفیت کمتری نسبت به رام ها هستند چرا که رم به پردازشگر دستگاه کمک میکند تا تمام اطلاعاتی را که برای اجرای سریع نیاز دارد را بارگزاری نماید. همچنین گفتنی است ظرفیت رم دستگاه بر حسب سیستم عامل ویندوز نیز محدود میشوند مثلا سیستم عامل های ۳۲ بیتی ویندوز حداکثر توانایی استفاده از رم ۴ گیابایتی را دارند در حالی که سیستم عامل های ۶۴ بیتی مقدار بیشتری رم را پشتیانی میکنند؛ ۴،۶ و ۸ و … .

تفاوت های کاربردی RAM و ROM

اطلاعات RAM با قطع کردن پاور از بین می رود در حالی در ROM دیتا همیشه باقی می ماند. بنابراین حافظه RAM فقط هنگامی که دستگاه روشن است کار می کند. به همین دلیل است که هنگامی که شما دستگاه خود را روشن می کنید یک تاخیر جزئی وجود دارد و این همان مدت زمانی است که گوشی به بارگذاری RAM اختصاص می دهد.

RAM ها معمولا در قالب Microchip با ظرفیت های مختلفی به بازار ارائه داده می شوند که امروزه RAM هایی با ظرفیت های ۲ ، ۴ ، ۸ و حتی خیلی بیشتر از اینها را می توان از بازار برای کامپیوتر یا گوشی موبایل تهیه نمود.

RAM یک حافظه قابل دسترسی سریع (accessible memory) در دستگاه است (سرعت آن بسیار بالاست ولی نه به اندازه CPU ولی به مراتب سرعت آن از هارد دیسک و حتی درایوهای SSD بیشتر است).

RAM یک حافظه فرار یا موقت است و بر عکس ROM یک حافظه دائمی است.

دیتای موجود در RAM قابل اصلاح شدن است در حالی که اطلاعات ROM غیر قابل تغییر است.

RAM دارای ظرفیت های متفاوتی است که در سرورها این ظرفیت حتی به چندیت TB هم می رسد ولی ظرفیت ROM خیلی خیلی کمتر از RAM است.

RAM حافظه ای است که گران و پر هزینه است و ROM خیلی بیشتر از RAM ارزان تر است.

RAM اطلاعاتی را که بطور موقت CPU در حال پردازش آنهاست را ذخیره می کند و ROM دستورالعمل هایی که در طول فرآیند Boot یا bootstrap نیاز است را ذخیره می نماید.

RAM رم معمولا ظرفیت کمتری دارد و به پردازنده کمک می‌کند که تمام اطلاعات مورد نیاز خود را در دسترس داشته باشد.

RAM بیشتر بر روی گوشی می تواند به طور عمومی در اجرای بهتر و سریع تر عملکردها موثر باشد.

ROM رام یا حافظه داخلی، شبیه به حافظه بلندمدت است و همان حافظه‌ای است که تمام سیستم‌عامل از جمله اپلیکیشن‌ها و فایل‌ها بر روی آن ذخیره می شوند.

RAM در کنار پردازنده بکار میرود تا سرعت پردازش اطلاعات توسط آن بیشتر شود.

انواع حافظه رم RAM

کلمه رم RAM مخفف Random Access Memory‌ به معنای حافظه دسترسی تصادفی است. میتوان گفت علت این نامگذاری این است که میتوان بدون نیاز به طی کردن فرایندهای پیچیده و صبر کردن، به سرعت اطلاعات و داده ها را در هر نقطه‌ای از‌ آن ثبت کرد که این ویژگی حافظه رم موجب شده است که بر خلاف حافظه ROM و میکرو اس‌دی، سرعت جستجوی اطلاعات در آن بسیار بالا باشد، چرا که محل ذخیره سازی داده ها به سادگی قابل دسترسی است.

به طور کل میتوان گفت دو نوع رم داریم؛ Static RAM و Dynamic RAM. رم استاتیک Static RAM برای حفظ داده ها در خود نیاز به جریان دائمی برق را دارد. اگر برق قطع شود اطلاعات داخل این RAM ها هم حذف میشوند. در عین حال SRAM ها از DRAMها گران تر هستند و به عنوان cache memory در کامپیوترها هم مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین رم های داینامیک DRAM ه ابرای نگهداری اطلاعات نیاز به رفرش Refresh شدن دارند.

در گوشی موبایل از رم LPDDR استفاده میشود دارای تفاوت های بارزی با سایر رم هاست. رم LPDDR دارای اندازه ای بسیار کوچک است، خیلی کم داغ میشود مصرف انرژی بسیار پایینی دارد اما گران تر است. در حال حاضر RAMها شامل LPDDR2، LPDDR3 و LPDDR4 هستند. این سه مدل حافظه های اخیر برای گوشی های موبایل هستند که در هر نسل جدید سرعت انتقال داده ها تقریبا دو برابر میشود.

انواع حافظه رام ROM

میتوان گفت رام های موجود در گوشی های هوشمند امروزی از درایوهای سخت کامپیوترهای معمولی سریع تر هستند و به طور مستقیم به مادربورد متصل شده اند. اطلاعات کاربر، تمامی فایل ها، اپلیکیشن ها و تمامی برنامه هایی که دستگاه را راه اندازی کرده و سیستم عامل را بارگذاری مینمایند در ROM ذخیره میشوند.

حافظه های رام به پنچ نوع؛ ROM استاندارد، PROM ،EPROM ،EEPROM‌ و Flash Memory تقسیم میشود.

حافظه ROM فقط توسط کارخانه سازنده قابل برنامه ریزی است و اگر احیاناً اشتباهی در برنامه ریزی آن اتفاق بیافتد کل چیپ غیر قابل استفاده خواهد بود. حافظه های ROM مصرف برق بسیار پایینی دارند و بسیار پایدار و قابل اعتماد هستند و امروزه در بیشتر وسایل الکترونیکی از یک چیپ ROM برای برنامه ریزی استفاده می شود.

حافظه PROM نوعی از حافظه های ROM هستند که قابل برنامه ریزی توسط هر شخصی می باشند و این کار توسط دستگاه مخصوصی به نام Programmer صورت می گیرد. این چیپ ها ارزان قیمت هسند اما لازم به ذکر است که PROM‌ ها فقط برای یک بار قابل برنامه ریزی اند و اشکال عمده PROM ها این است که بسیار ترد و شکننده هستند و حتی لمس کردن این چیپ ها با انگشتان دست موجب می شود که الکتریسیته ساکن موجود در انگشتان به چیپ منتقل شده و فیوز های موجود در سلول ها قطع شوند و کل چیپ غیر قابل استفاده گردد.

حافظه EPROM

این حافظه مخفف Erasable Programmable ROM که به دلیل پرهزینه بودن حافظه های قبلی اختراع و به بازار عرضه شدند. همانطور که حرف E گویای این است که این حافظه ها قابلیت پاک شدن و دوباره برنامه ریزی شدن را به تعداد دفعات دلخواه دارند. البته گفتنی است پاک کردن حافظه این رام ها توسط کاربر انجام نمیشوند و نیاز به وسایل خاصی دارد که اساسشان مبتنی بر ارسال اشعه ی فرابنفش است.

حافظه EEPROM

در EEPROM ها اگر برنامه ریزی فقط در یک سلول حافظه باشد برای دوباره برنامه ریزی کردن آن لازم نیست که کل چیپ پاک گردد. همچنین برای برنامه ریزی کردن یک چیپ EEPROM لازم نیست که از وسایل مخصوص استفاده شود. در EEPROM خبری از اشعه ی فرابنفش نیست.

حافظه های Flash Memory

تولیدکنندگان در پی رفع محدودیت سرعت حافظه های EEPROM، حافظه های Flash Memory را اختراع کردند که در واقع این حافظه ها نوع توسعه یافته EEPROMها هستند که بسیار سریع تر عمل می نمایند.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره باتری لپ‌تاپ

درباره باتری لپ‌تاپ چه می‌دانید؟

اگر مدت زمان زیادی است که از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید، حتماً با باتری آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *