درباره شرکت سونی و تاریخچه آن

شرکت سونی که نامی آشنا ودیرینه در میان برندهای مختلف تجهیزات الکترونیکی است، در زمینه تولید لوازم الکترونیکی، صنعت بازی های ویدئویی، تجهیزات سرگرمی، صنعت موسیقی و فیلم و همچنین ارائه خدمات مالی فعالیت میکند. طی سالها سونی رقیب سرسخت دو برند معروف سامسونگ و ال جی بوده است و گاهی با وجود همکاری هایی که با شرکت سامسونگ داشته است، همواره یکی از برترین تولید کنندگان در صنعت های مختلف بوده است.

شرکت سونی

تاریخچه تاسیس سونی

در سال ۱۹۴۶ آقایان ایبوکا ماسارو و آکیو موریتا با ایده تاسیس شرکت سونی با یکدیگر همگام و هم مسیر شدند. Morita یک فیزیکدان بود و Ibuka که از موریتا مسن تر بود در آن زمان به عنوان یک تاجر موفق فردی شناخته شده بود. هر دو موسس که یکی (ایبوکا) ذهن خلاق و مخترع گروه بود و دیگری یعنی موریتا مدیریت و بازاریابی را بر عهده داشت، کار خود را با سرمایه ای اولیه و اجاره یک مغازه به عنوان تعمیرگاه رادیو با تعدادی کارمند آغاز نمودند. البته در ابتدا شرکت خود را با نام توکیو تسوشین کوگیو تاسیس نمودند و به مدت ۱۲ سال تحت این عنوان به فعالیت خود ادامه دادند و پس از چندین سال و با هدف یکسان و راحت تلفظ شدن نام شرکتشان در تمام دنیا، نام سونی را برای آن برگزیدند.

فعالیت های شرکت سونی

پلوپز برقی اولین محصول شرکت سونی محسوب میشود که در آن زمان فروش موفقیت آمیزی به همراه نداشت. اما به دنبال این شکست موسسان با تلاش بیشتر در سال ۱۹۵۰ اولین دستگاه ضبط ژاپنی را بر اساس مدل آمریکایی آن تولید نمودند که این محصول با نام Type-G به شهرت رسید و در زمان جنگ ژاپن، با فروش بالای این دستگاه، سونی توانست جایگاه خود را در بازار ژاپن قدری تثبیت نماید.

پس از بازدید ایبوکا از ایالات متحده در سال ۱۹۵۲، توانست اقدامات اولیه برای صدور مجوز ترانزیستور را از آزمایشگاه بلز و شرکت وسترن الکتریک که قطب تولیدی تلفن و تلگراف در امریکا بود را انجام دهد و سال بعد موریتا با شرکت وسترن الکتریک قرار دادی را امضا نمود و از آن پس موفقیت بزرگی در زمینه تولید رادیوهای ترانزیستوری برای شرکت پدید آمد. رادیوی TR-63 سونی یک رادیوی تمام ترانزیستوری بود که در ابعاد جیبی و برای حمل و نقل آسان ساخته شد که توانست توجه مشتریان بسیاری را به خود جلب نماید. گفتنی است این رادیوهای جیبی سونی که موفقیتی بزرگ برای شرکت محسوب میشد باعث مطرح شدن شرکت در سطح بین المللی و با نام تجاری سونی گردید.

در سال ۱۹۶۶ اولین دستگاه های ضبط کننده صدا بر روی نوارهای کاست با نام TC-100 توسط سونی به بازار فرستاده شدند. پس از این موفقیت ها شرکت سونی در سال ۱۹۶۸ اقدام به تولید اولین تلویزیون سبک و قابل حمل نمود. در آن زمان تلویزیون ها به قدری سنگین بودند که به راحتی قابلیت جابجایی نداشتند اما Sony توانیت تلویزیون قابل حمل و رنگی با کد KV-1310 و سری Trinitron که با استفاده از امواج رادیویی تصاویر را پخش مینمود، تولید و به بازار عرضه نمایند.

در سال ۱۹۷۱ سونی از اولین نوار کاست قابل حمل خود با نام WalkMan رونمایی کرد و سال ۱۹۷۵ از Betamax که نوعی جدید از ضبط کننده های ویدیویی بود پرده برداشت. همچنین در سال ۱۹۷۹ سونی اولین نسل واکمن با کد TPS-L2 روانه بازار نمود؛ دستگاهی که به شکل قابل حملی در هر مکانی امکان پخش یک نوار کاست را برای کاربر مهیا مینمود.

در سال ۱۹۸۲ سونی اولین پخش کننده CD و سال ۱۹۸۴ اولین پخش کننده ی CD همراه را با نام Discman و شماره مدل D-50 را معرفی نمود. علاوه براین ها این شرکت در سال ۱۹۹۴کنسول بازی PlayStation را در ژاپن به فروش رسانید و در سال ۱۹۹۵یک دوربین دستی برای ضبط ویدیو با نام  DCR-VX1000 را معرفی نمود. سال ۲۰۱۳ هم سونی پلی استیشن ۴ را به بازار عرضه نمود و پس از آن در امر ساخت سنسورهای دوربین و سنسوری بسیار کوچک و تلویزیون های LCD، گوشی های موبایل،تولید باتری گوشی سونی و … به فعالیت خود ادامه داد.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

درباره تکنولوژی خط دروازه در فوتبال

بعد از خطاهای داوری سرنوشت‌ساز در لیگ برتر فوتبال انگلستان، جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *