درباره شرکت نوکیا و تاریخچه آن

شرکت فنلاندی نوکیا نامی آشنا با بیش از ۱/۵ قرن تاریخچه است و یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین تولیدکنندگان موبایل در جهان به شمار می‌ورد. مقر اصلی نوکیا در شهر اسپو واقع در شهرستان بزرگ هلسینکی فنلاند می‌باشد.

این برند در سال ۱۸۶۵ توسط  فردی به نام فردریک ایدستام با مشارکت لئو میشلن راه‌اندازی شد و در ابتدا در زمینه تولید کاغذ فعالیت خود را آغاز نمود. از سال ۱۹۱۲ برند نوکیا وارد عرصه تولید تجهیزات تلگراف، سیم‌کشی الکتریکی و خطوط تلفن شد و امروزه در حوزه فناوری اطلاعات، تولید محصولات الکترونیکی و صنایع مخابراتی فعالیت دارد.

درباره شرکت نوکیا و تاریخچه آن

تاریخچه شرکت نوکیا

در سال ۱۸۶۵ یک شرکت تبدیل چوپ به ورقه‌های کاغذ توسط مهندس معدنی به نام فردریک ایدستام در شهرستان تامپره در جنوب غربی فنلاند و در دوران تسلط امپراطوری روسیه بر این کشور تأسیس شد. در سال ۱۸۶۸ ایدستام دومین کارخانه را در نزدیکی شهر نوکیا، فنلاند در ۱۵ کیلومتری غرب تامپره که منبع بهتری برای تولید نیروی برق‌آبی بود را ساخت. که نام شرکت از اسم این شهر برگرفته شده است. شرکت نوکیا که در سال ۱۸۶۷ ساخته شد به چند بخش از جمله تولید محصولات کاغذی، رایانه‌های شخصی، کابلهای ارتباطی، دوچرخه و تایر اتومبیل، کفش، ، تلویزیون، لوازم برقی، باتری، آلومینیوم و … تقسیم شد.

زمینه ورود به نوکیا فعلی در سال ۱۹۶۰ با تشکیل بخش الکترونیک در قسمت کابل‌ها ایجاد شد. و در سال ۱۹۶۷ شروع به تولید لوازم مخابرات کرد. در سال ۱۹۷۰ با ساختن نوکیا دی‌ایکس۲۰۰ که یک سوئیچ دیجیتال تلفن بود، بیشتر در زمینه مخابرات درگیر شد و در سال ۱۹۸۰ نوکیا یک سری از کامپیوترهای شخصی که میکرومیککو نام داشت، تولید نمود.

اولین گوشی نوکیا

نوکیا در سال ۱۹۶۴ به صورت هم‌زمان با salora oy به عنوان رادیوی VAF گسترش یافت و سپس در ۱۹۷۱ به عنوان گوشی ARP در سال ۱۹۷۹ با ادغام دو کمپانی منجر به تأسیس موبیرا اوی شد.

موبیرا شروع به گسترش موبایل برای شبکه‌ی استاندارد NMT کرد و در ۱۹۸۲ اولین گوشی ماشین ابداع شد. نوکیا در سال ۱۹۶۴ صد درصد کارخانه را صاحب شد و شاخه ارتباط از راه دور کمپانی را به اسم نوکیا موبیرا اوی تغییر داد. موبیرا تاکمن در سال ۱۹۸۴ اولین گوشی‌های موبایل دنیا را صاحب شد. در سال ۱۹۸۷ نوکیا یکی از گوشی‌های همراه اولیه دنیا را معرفی کرد موبیرا تاکمن ۹۰۰ زمانی که موبیرا سناتور در سال ۱۹۹۲ وزنی به اندازه ۹و ۸ کیلوگرم داشت وتاکمن وزنی زیر ۵ کیلوگرم و موبیرا تاکمن وزنی زیر ۸۰۰ گرم همراه با باتری داشت. قیمت آن ۲۴۰۰۰ مارک فنلاند تقریباً معادل ۴۵۶۰ یورو است.

تلفن همراه نوردیک اولین گوشی استاندارد تلفن دنیا به عنوان رومینگ بین‌المللی شناخته شد و تجارت ارزشمندی برای نوکیا، شرکت کردن نزدیک برای گسترش سیستم اصلی برای ارتباط موبایلی جی‌اس‌ام بود. این یک استاندارد دیجیتالی بود که به تلفن دنیا در دههٔ ۱۹۹۰ و اوایل سال ۲۰۰۶ با بیش از ۲ بیلیون موبایل تلفن برکل دنیا چیره شد و حدود هشتاد درصد موبایل تولیدی ان در بیش از ۲۰۰ کشور دنیا وجود داشت، اولین تلفن تجاری جی‌اس‌ام در سال ۱۹۹۱ در هلسینگ سینس در شبکه دنیا به وسیلهٔ نخست‌وزیر فنلاند هری هولکری با به‌کارگیری گوشی‌های دنیا به دست آمد.

 سیستم عامل شرکت نوکیا

این شرکت سیستم عامل سیمبیان (سری ۶۰/۴۰/۹۰) را طی سالیان متمادی به کار گرفت که لقب پر استفاده‌ترین سیستم عامل همراه را به خود گرفت و پس از آن ویرایش آنا سیمبین و مایمو و میگو لینوکس را ارائه کرد که هوشمند بودند. مایمو متن باز مورد استقبال کاربران قرار گرفت و بسیاری از توسعه دهندگان لینوکس و دبیان برای این سیستم عامل نرم‌افزار و بازی نوشتند.

از جمله محبوب‌ترین نرم‌افزارها می‌توان به Wazap نسخه پیام‌رسان محبوب Whats app اشاره کرد حتی کار به جایی رسید که کاربران موفق به اجرای بازی‌های web os و اندروید به وسیله نوعی امولاتور به نام Apkenv روی مایمو شدند ولی میگو موفق به فروش گستره نشد خیلی‌ها دلیل این شکست را عدم پشتیبانی نرم‌افزاری نوکیا از این سیستم عامل می‌دانند. پس از آن نوکیا سیستم عامل ویندوز رادر پیش گرفت که خیلی موفق نبود و دیگر از آن سیستم عامل اندروید را نیز استفاده می‌کند.

همکاری با HMD Global

شرکت نوکیا با همکاری شرکت اچ ام دی گلوبال دوباره به صنعت موبایل بازگشت. در سال ۲۰۱۷ نوکیا اولین گوشی‌های هوشمند خود را که شامل، گوشی موبایل نوکیا ۳، نوکیا ۵، نوکیا ۶، نوکیا ۷، نوکیا ۷.۱، نوکیا ۸ ، نوکیا ۸.۱ و نوکیا ۹ که یک گوشی متفاوت ۵ دوربینه می‌باشد را در همایش بین‌المللی موبایل در بارسلونا معرفی نمود.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

اندروید ور چیست؟ همه چیز درباره آن

اندروید ور چیست؟ همه چیز درباره آن

اندروید ور (android wear) به معنای اندروید پوشیدنی، نسخه‌ای از سیستم‌عامل اندروید است که به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *