کالیبره کردن باتری گوشی موبایل

شاید تا کنون با این مشکل مواجه شده باشید که پس از شارژ کامل گوشی موبایلتان و مشاهده علامت شارژ ۱۰۰ درصد، بعد از مدت کوتاهی استفاده به سرعت شارژ آن خالی شود و شارژ واقعی خود یعنی ۷۰، ۸۰ و یاحتی درصدهای کمتری را نشان دهد. به گفته خیلی ها در این هنگام که باتری دستگاه اطلاعات غیرواقعی را نمایش میدهد، نیاز به کالیبره شدن یا به عبارتی دوباره بازخوانی و تنظیم شدن دارد تا باتری با توانی تازه به فعالیت خود ادامه دهد. اما آیا کالیبره کردن باتری گوشی واقعا کاربردیست؟ و از چه روش هایی کالیبره کردن امکان‌پذیر است؟

کالیبره کردن باتری گوشی

کالیبره کردن چیست

کالیبره کردن به معنای تنظیم مجدد، اصلاح و یا تعیین صحت یک وسیله مطابق با استاندارد و یا مرجع تایید شده است. گذشت زمان، فرسودگی و یا حوادث غیرقابل پیش بینی باعث میشوند تا دستگاه‎‌ها پس از مدتی کارآیی اندازه گیری و یا صحت دستگاهی اولیه را نداشته باشند و نیاز به یک تنظیم مجدد به منظور تعیین صحت و دقت به وسیله کالیبراسیون دارند.

کالبیره کردن باتری گوشی

اگر باتری گوشی موبایل شما هم به درستی شارژ نمی شود ابتدا باید از نظر سخت افزاری آن را بررسی کنید. اول چک کنید پورت باتری سالم است و یا نرم افزارها و برنامه های مختلفی بر روی گوشی باز نیستند؟ و همچنین درصورت روشن بودن موقعیت مکانی، بلوتوث و وای فای گوشی آن هارا قطع کنید؛ چرا که تمام این عوامل به شدت باعث کاهش شارژ باتری میشوند. اما اگر این روش ها کارساز نبودند و باتری شارژ حقیقی خود را نمایش نمیدهد، کالیبره کردن را امتحان کنید.

روش های کالیبره کردن باتری گوشی موبایل

به طور کلی دو روش اصلی برای تنظیم مجدد باتری موبایل وجود دارد. اولین روش این است که شارژ باتری گوشیتان را به صفر برسانید تا جایی که گوشی خاموش شود. سپس گوشی خود را به شارژ وصل کرده و بگذارید تا شارژ ۱۰۰ کامل شود و بعد از آن گوشی را روشن کرده و استفاده کنید. در این روش با پر و خالی شدن باتری، که اصطلاحا شارژ و دشارژ شدن کامل باتری گفته میشود، باتری خود را باز خوانی و تنظیم میکند و مشکل نمایش شارژ غیرواقعی آن حل میشود. البته دقت کنید که در کالیبره کردن باتری گوشی خود افراط نکنید و مرتبا این عمل را انجام ندهید. تنها زمانی که متوجه خطا در عملکرد و نمایش اطلاعات واقعی باتری شدید باتری خود را کالیبره کنید.

دومین روش از طریق روت کردن باتری گوشی است به این طریق که از گوشی خود استفاده کنید و اجازه دهید شارژ آن کاملا خالی و گوشی خاموش شود. مجددا گوشی را روشن کنید و بگذارید دوباره خاموش شود تا اگر شارژی در باتری مانده کاملا تخلیه شود. سپس گوشی را به شارژ زده و تا شارژ ۱۰۰درصد صبر کنید و پس از آن گوشی را روشن کنید و اگر باتری علامت ۱۰۰درصد شارژ را نشان داد، گوشی را از شارژ جدا کنید درغیر این صورت مجددا به شارژ بزنید و منتظر شارژ کامل باشید. پس از کامل شدن شارژ آن را از شارژر جدا کنید و گوشی را روشن کنید و سپس Restart کنید. پس از این عمل اگر گوشی همچنان شارژ کامل را نمایش داد، برنامه کالیبرده کردن باتری را نصب کنید و گوشی را مجددا Restart کنید  (در هر مرحله دقت کنید شارژ باتری ۱۰۰درصد باشد، درغیر این صورت باید مجددا به شارژ بزنید). پس از طی این مراحل و روشن شدن گوشی برنامه را اجرا نموده و زمانی که گوشی کالیبره شد بگذارید مجددا دشارژ شده تا خاموش شود و پس از آن شارژ کامل را انجام دهید.

کالیبره کردن باتری گوشی

اما با تمام این تفاصیل میتوانیم بگوییم؛

کالیبره کردن باتری گوشی را فراموش کنید: نحوه صرفه جویی در مصرف باتری

از نظر علمی داستان از این طریق است و شما به واقع نیازی به کالیبره کردن باتری گوشی خود ندارید مگر اینکه با صحت اطلاعات نمایشی آن مشکلی داشته باشید. چرا که گوشی شما به طور هوشمندانه این کار را انجام میدهد.

همچنین کالیبراسیون عمر باتری را افزایش نمیدهد اما اگر شما نگران این هستید که عمر باتری گوشی شما کم شده است و کفایت نمیکند، میتوانید سلامت آن را چک کنید و یا از افزایش طول عمر باتری و یا بهترین نرم افزارها برای افزایش طول عمر باتری موبایل استفاده کنید.

گفتنی است در فروشگاه اینترنتی گوشی جانبی باتری‌های گوشی موبایل از خدمات پس از فروش نیتا صنعت هوشمند برخوردارند که این گارانتی شامل بادکردگی باتری و تعویض رایگان آن به مدت ۱۲ ماه می‌باشد.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره باتری لپ‌تاپ

درباره باتری لپ‌تاپ چه می‌دانید؟

اگر مدت زمان زیادی است که از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید، حتماً با باتری آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *