همه چیز درباره عینک سه‌بعدی!

این روزها که استفاده افراد از کالاهای دیجیتال اعم از گوشی‌های هوشمند، تلویزیون و… بیشتر شده، عینک سه‌بعدی برای لذت بردن از تماشای تصاویر سه‌بعدی نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این مقاله سعی شده تا همه چیز درباره عینک سه‌بعدی به شما توضیح داده شود.
روند تشخیص فاصله دور یا نزدیک اجسام توسط انسان با استفاده از فاصله‌ای که بین دو چشمش است (فاصله‌ای در حدود ۵ سانتی‌متر) و به وسیله اختلاف زاویه‌ای که به وجود می‌آید صورت می‌گیرد. به عنوان مثال اگر توپی به سمت فردی پرتاب شود در ۲ حالت، زمانی که چشم شخص بسته است و زمانی که چشم فرد باز باشد، متوجه خواهید شد که افراد با چشم باز سرعت و جای توپ را بهتر تشخیص می‌دهند.

همه چیز درباره عینک سه‌بعدی!

روند پیشرفت عینک‌های سه‌بعدی

عینک‌های آناگلیف

در سال ۱۹۲۲ در هتل سفیر لس آنجلس اولین فیلم سه‌بعدی تاریخ به نام قدرت عشق (The Power of Love) به نمایش درآمد. نحوه نمایش این فیلم به این صورت بود که دو فیلم همزمان روی هم قرار گرفتند و مخاطبان با عینک‌های مخصوص به تماشای نشستند. این روند تا سال ۱۹۵۰ ادامه داشت تا اینکه عینک‌های سفید مقوایی با طلق‌های آبی و قرمز روانه بازار شدند.
تصویر در این نوع عینک‌های موسوم به آناگلیف (Anaglyph) به این صورت است که لنز قرمز تمامی رنگ‌های قرمز تصویر را جذب خود می‌کند و لنز آبی نیز تمامی رنگ‌های آبی را جذب می‌کند، بنابراین هر لنز تصویر جداگانه‌ای دریافت می‌کن، به این صورت قابلیت تشخیص مغز انسان گول می‌خورد و دو تصویر را با هم ادغام کرده و یک تصویر سه‌بعدی به ما نمایش می‌دهد. استفاده از لنزهای آبی و قرمز در این عینک‌ها به فرد توهم عمیق بودن تصاویر را می‌دهد، به همین دلیل است که افراد تصاویر را سه‌بعدی می‌بینند اما چون تنها از این دو رنگ تشکیل شده کیفیت تصاویر پایین آمده و گاهی تار دیده می‌شوند. به همین دلیل استفاده از این عینک‌ها منسوخ شد.

همه چیز درباره عینک سه‌بعدی!

عینک‌های سه‌بعدی پلاریزه

این عینک‌ها هم همانند عینک‌های آناگلیف با فریب دادن قدرت تشخیص مغز تصاویر را سه‌بعدی می‌کند. با این تفاوت که دو دسته تصویر عمودی و افقی می‌سازد و با منطبق کردن آنها تصویر را سه‌بعدی می‌کند. عینک‌های سه‌بعدی پلاریزه (Polarized 3D Glasses) به جای لنزهای آبی و قرمز از یک لنز تک رنگ زرد متمایل به قهوه‌ای استفاده می‌کند.
نور معمولی از داخل یک عدسی که از ماده‌ای به نام پلاروید ساخته شده، عبور داده می‌شود و به نور پلاریزه تبدیل می‌شود. همه طول موج‌های نور در یک جهت مرتعش شده و نوسان می‌کند. یک لنز تصاویر پلاریز شده عمودی را دریافت می‌کند و لنز دیگر تصاویر پلاریز شده افقی، مغز این دو تصویر را با هم منطبق و ادغام می‌کند. انطباق و کیفیت تصویر در این نوع عینک‌ها بیشتر از عینک‌های آناگلیف است.

عینک‌های سه‌بعدی اکتیو شاتر

از جدیدترین و پیشرفته‌ترین عینک‌های سه‌بعدی امروزه است. این عینک‌ها برای تلویزیون‌های مخصوص ساخته می‌شوند. نحوه کار عینک‌های سه‌بعدی اکتیو شاتر (Ative Shutter 3D Glasses) به این صورت است که تلویزیون دو تصویر متفاوت برای هر چشم درست می‌کند و این تصاویر را روی هم قرار نمی‌دهد. یک تصویر برای چشم چپ و تصویر دیگر برای چشم راست ساخته می‌شود و با فاصله زمانی بسیار کم برای هر چشم پخش می‌شوند.
با استفاده از این عینک‌ها زمانی که تصویر برای چشم چپ ارسال می‌شود، یک پرده تیره جلوی چشم راست قرار می‌گیرد و همین اتفاق برای چشم دیگر نیز می‌افتد. تیره شدن شیشه‌های عینک در سرعت‌های بسیار بالا انجام می‌شود. استفاده بیش از حد از این عینک‌های گران‌قیمت، می‌تواند باعث سردرد شود. اما برای استفاده در خانه و لذت بردن از تصاویر سه‌بعدی مناسب است.

همه چیز درباره عینک سه‌بعدی!

عینک‌های سه بعدی فناوری پخش دوگانه

این عینک‌ها برای بازی‌های کامپیوتری بیشترین کاربرد را دارند. امروزه بازی کردن در صفحات تقسیم شده یک تلویزیون، به یکی از پرطرفدارترین سرگرمی‌های اشتراکی تبدیل شده است. اما همیشه این مشکل وجود داشته که نیمی از صفحه را رقیب شما از آن خود کند یا سعی کند دزدکی به قسمت شما نگاه بیندازد تا امتیاز ناعادلانه‌ای را کسب کند. با فناوری پخش دوگانه یا (Dual Play) دیگر چنین مشکلی وجود ندارد!
پخش دوگانه از فناوری تلویزیون سینما سه‌بعدی این امکان را به بازیکنان می‌دهد که هر شخص بازی را از منظر خود ببیند. به این صورت که تصویر به دو نیم تقسیم نمی‌شود، هر بازیکن با استفاده از عینک‌های فناوری دوگانه تنها تصویر مربوط به بازی خود را تماشا می‌کند. این قابلیت روی تلویزیون قرار دارد، نه در بازی و کنسول. نحوه عملکرد این عینک سه‌بعدی به این صورت است که عینک را روی چشم قرار می‌دهید و کلید سه‌بعدی را فشار می‌دهید و صفحه را مطابقت می‌دهید. سپس اطمینان حاصل کنید که هر بازیکن عینک درست را انتخاب کرده باشد. در نهایت شما یک بازی تمام صفحه را تجربه خواهید کرد. فقط پیش از استفاده توجه کنید که باتری شارژی این عینک‌ها، شارژ کافی داشته باشد.

همه چیز درباره عینک سه‌بعدی!

نحوه تمیزکردن عینک‌های سه‌بعدی

بهتر است از یک دستمال ریزدانه میکروفیبری برای تمیز کردن عینک سه‌بعدی استفاده کنید. به دلیل حساسیت بالای شیشه‌های این عینک‌ها، باید در هربار یک سمت لنز را تمیز کنید. عینک‌های سه‌بعدی عملاً در هر لنز خود دو صفحه دارند، بنابراین اگر همزمان به دو سمت آن فشار وارد کنید لنزها بهم فشرده خواهند شد، در اینصورت با هم تماس یافته و کیفیت مشاهده ۳ بعدی دچار اختلال می‌گردد.
همچنین به هیچ عنوان از مواد شیمیایی حاوی الکل، حلال یا مواد فعال سطحی یا مواد شیمیایی مانند موم یا تینر برای تمیز کردن این عینک‌ها استفاده نکنید. استفاده از این مواد باعث تغییر رنگ یا ترک خوردن سطح لنز می‌شوند. برای پاک کردن لنزها بهتر است مایعات تمیزکننده را به دستمال اسپری کنید و سپس آن را به لنزها بکشید.

گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

درباره باتری تبلت

درباره باتری تبلت

می‌توان گفت مهم‌ترین قطعه در تبلت، باتری آن می‌باشد. باتری تبلت به عنوان منبع DC، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *