بازیافت باتری‌های خانگی و صنعتی

با وجود تمامی کاربردها و مزایایی که باتری ها در صنایع دارند، میزان مسمومیت و خطراتشان برای سلامتی انسانها و محیط زیست بسیار بالا است. بنابراین بدلیل وجود مواد مضر و سمی از جمله فلزات سنگین متنوع در ساخت باتری ها رعایت الزامات بهداشتی و زیست محیطی و استفاده از تکنولوژی های به روز در جمع آوری و مراحل بازیافت آنها امری بسیار ضروری است.

بازیافت باتری

باتری های سربی اسیدی و اهمیت استفاده از سرب در صنایع مختلف از یک سو و تهدیدات این فلز سنگین برای سلامتی انسان و محیط زیست از سوی دیگر باعث شده است باتری ها در دسته پسماندهای ویژه قرار گیرند و در بازیافت آنها از روش های کاملا بهداشتی و ایمن استفاده گردد. با وجود به صرفه بودن بازیافت باتری ها و بازگشت فلزاتی همچون سرب، قلع، آنتیموان، آرسنیک و همچنین اسید سولفوریک و انواع پلاستیک‌ها به چرخه صنعت در جهت استفاده بهینه از انرژی و چرخه اقتصادی است، اما همانگونه که اشاره شد به دلیل وجود مواد سرطان زا و سمی ابداع و رعایت روش های بهداشتی امری جدی و ضروری است تا خطرات و اثرات زیست محیطی آنها به حداقل برسد.

بازیافت باتری های فرسوده

جنس صفحات باتری ها از اکسید سرب است که به مرور زمان و استفاده و شارژ مکرر موجب تبدیل به سولفات سرب که بسیار آلوده است میشوند. البته در این هنگام علاوه بر سولفات سرب، اکسید سرب در کف باتری انباشته میشوند که در این زمان باتری دیگر قابلیت شارژ شدن خود را از دست داده و بیشترین حد آلودگی را داراست و باید برای مرحله بازیافت فرستاده شود.

طی تحقیقات انجام شده بازیافت باتری ها در ایران به صورت سنتی انجام میشود که فاقد ماهیت صنعتی و روش های اصولی است. در این روش که کاملا وابسته به نیروی انسانی و کارگرها است با استفاده از چکش باتری ها را خرد کرده و بدون هیچگونه آموزش قبلی و حتی تجریه ای به اجزای مختلف تفکیک میکنند. در این روش محتویات درونی باتری ها خارج میشود و بدنه باتری به همراه مواد فلزی رسوب کرده در ته آن به زباله های عادی منتقل میشوند. در این روش کمترین ایمنی و تجهیزات استفاده میگردد که حتی با کاهش سرمایه بازیافت کنندگان از لوازم و تجهیزات کمتری هم استفاده میشود.

اما در کارخانجات بازیافت باتری ها با استفاده از روش های اصولی تر و با رعایت موارد بهداشتی و زیست محیطی سربی با درصد خلوص بالا بدست می آورند. استفاده از لباس های ایمنی برای کارگرها و همچنین سیستم های تهویه مناسب و فیلترهای صنعتی جهت تصفیه غبار ناشی از شکستن باتری ها موجب کاهش هرچه بیشتر آلودگی محیط زیست و جلوگیری از خطرات آن برای سلامتی انسان میگردد.

بازیافت باتری

بازیافت باتری‌های صنعتی

بر اساس دستورالعمل های فنی کنوانسیون بازل، فرآیند بازیافت باتری ها باید در سه مرحله انجام گیرد؛ شکستن باتری‌ها، احیای سرب و تصفیه سرب. در این روش ها انسان در هر مرحله کمترین تماس را با مواد سمی داخل باتری ها دارد و باتری ها توسط صفحات خودکار به سمت دستگاه های خرد کننده و سایر مراحل منتقل میشوند.

قطعات باتری ها بر اساس چگالی درسه طبقه قرار میگیرند؛ قطعات سبک شامل پلاستیک ها، پس از آن اکسید سرب و سولفات ها و در لایه سوم صفحات سنگین سربی و اتصال دهنده ها. در مرحله بعدی احیای سرب و در مرحله سوم تصفیه سرب انجام میشود. در صورتیکه که کارگاه ذوب به منظور احیای سرب باشد، آنچه تولید میشود سرب سخت و یا آنتیموان است اما اگر هدف کارگاه تولید سرب خالص باشد، همه فلزات دیگر از جمله مس، آنتیموان، آرسنیک و قلع از سرب جداسازی میشوند.

بازیافت باتری

بازیافت باتری های خانگی

باتری‌ها حاوی فلزات سنگین همچون جیوه، سرب، کادمیوم، روی و نیکل هستند. حدود ۹۰ درصد جیوه‌ی موجود در زباله‌های خشک شهری مربوط به باتری‌های قلمی است. مصرف روز افزون باتری های به خصوص باتری های قلمی که مصرف خانگی بالایی دارند، در صورت عدم بازیافت و یا دفع بهداشتی خطر بالقوه‌ای برای سلامت انسان‌ها محسوب میشوند. چنانکه باتری ها به همراه زباله های خانگی دفع شوند و جزء پسماندهای ویژه قرار نگیرند، در لندفیل ها فلزات سنگین موجود در آنها در محیط تخلیه و در نهایت به زنجیره های غذایی وارد میشوند و یا با سوزاندن بخارات سمی حاصل از آنها در هوا آزاد میشود، که همگی تهدیدات جدی برای سلامتی محیط زیست هستند.

برای کاهش خطرات باتری‌ها چند راهکار موجود است: 

  1. با استفاده درست از باتری ها و راهکارهای افزایش طول عمر باتری ، طول عمر آنها را افزایش داده تا دیرتر دور ریخته شوند.
  2. استفاده از باتری های با قابلیت شارژ مجدد بجای یکبار مصرف ها.
  3. تحویل دادن باتری های کهنه و فرسوده مانند باتری گوشی به مراکز مدیریت زباله (غرفه‌های بازیافت) تا بازیافت آنها انجام شود. البته متاسفانه در اکثر شهرهای ایران غرفه های بازیافت و راهکارهای کارآمدی جهت گردآوری زباله‌های خطرناک مانند باتری وجود ندارد.
  4. فروختن باتری های فرسوده به سایت ها و مراکزی که بازیافت باتری ها را انجام میدهند.
گوشی جانبی اینستاگرام

همچنین ببینید

آموزش رجیستری گوشی طرح اصلی اپل iphone 11 Pro Max

آموزش رجیستری گوشی طرح اصلی اپل iphone 11 Pro Max

نحوه‌ی رجیستری گوشی طرح اصلی Apple iPhone 11 Pro Max برای ثبت و رجیستری گوشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *